Svátek má: Jitka

Regiony

Velikost textu:

V Českých Budějovicích se podívali přímo k jadernému reaktoru

V Českých Budějovicích se podívali přímo k jadernému reaktoru

Podívat se až do nejpřísněji střežených míst Jaderné elektrárny Temelín. Taková možnost se naskytla účastníkům populárního veletrhu Vzdělání a řemeslo.

Veletrh Vzdělání a řemeslo
13. listopadu 2022 - 07:30

Jeden z vystavovatelů, společnost ČEZ, totiž na největší třídenní přehlídka středních škol, učilišť a vysokých škol v jižních Čechách přivezla speciální virtuální brýle.

Pomoc orientovat se v nabídce středních škol, středního odborného vzdělávání, učňovské školství a vysokých škol pravidelně přináší začátkem listopadu výstava Vzdělání a řemeslo. Studentům a jejich rodičům se zde představují desítky škol převážně z Jihočeského kraje. Příležitost využívají i firmy, které chtějí nasměrovat vzdělání studentů tak, aby za několik let u nich mohli najít uplatnění. Takovým příkladem je společnost ČEZ, která populární výstavy pravidelně účastní.

„Jen na Temelín ročně přijmeme desítky nových pracovníků. Vedle toho jsou tady nové projekty, jako například malé modulární reaktory. I proto budeme šikovné techniky potřebovat i za deset či patnáct let. Spolupráce se školami je jedním z důležitých kroků, jak tyto techniky zajistit,“ uvedl Pavel Šimák, náborový expert společnosti ČEZ.

A možnost navštívit reaktorový sál, nahlédnout do chladicí věže nebo podívat se do skladu jaderného paliva návštěvníky veletrhu zaujala. Podle zástupců ČEZ si Temelín virtuálně prohlédlo pět stovek lidí. V Temelíně pracuje 1300 lidí, z toho je téměř 15 procent žen. Více než polovina zaměstnanců má vysokoškolské vzdělání. Aktuálně nabízí Temelín dvě desítky volných pozic. Jde o různé profese v provozu, bezpečnosti, řízení techniky, péče o řízení nebo IT. Vedle toho májí energetici každoročně zájem o nové operátory.

Mlha provázela závěrečné temelínské cvičení

Nadaným studentům technických vysokých škol ČEZ nabízí roční stipendium až sto tisíc korun. S třicítkou z nich podepsal ČEZ začátkem října stipendijní smlouvu. Vedle finanční podpory se studentům rýsuje i vyhlídka na pozici operátora a jaderného fyzika v jaderných elektrárnách Dukovany a Temelín.

Jihočeskénovinky.cz informoval Ing. Marek Sviták, tiskový mluvčí JE Temelín.

(jv,jihočeskénovinky.cz,foto:pavel šimák)Zrušili byste koncesionářské poplatky?

Ano
transparent.gif transparent.gif
69%
Ne
transparent.gif transparent.gif
16%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
15%