Svátek má: Heřman|Hermína

Zprávy

Velikost textu:

Erdogan, krytý íránským konfliktem, buduje Osmanskou říši

Erdogan, krytý íránským konfliktem, buduje Osmanskou říši

Po americkém útoku z minulého pátku, kdy byl zabit íránský generál Kásim Sulejmání, se Írán stává velkým vítězem. Ale také Turecko, bez povšimnutí vyslalo v neděli do Libye vojáky. Podle Edouarda Tétreaua, autora článku to znamenalo turecké dobytí regionu.

Recep Tayyip Erdogan
9. ledna 2020 - 06:20

Atentát na íránského generála Kásima Sulejmáního vyvolává jednoduchou otázku: Kdo těží z trestného činu?

Vítězové tohoto válečného aktu jsou paradoxně nejvíce nepřátelskými mocnostmi počínaje Spojenými státy a konče Íránem.. I přes velmi vážnou hospodářskou a sociální krizi (-10% HDP v roce 2019) způsobenou západními sankcemi, íránský lid obnovil jednotu kolem svého vedení a podnítil národní sentiment během obrovského pohřbu Sulejmáního.

Současně je jaderná dohoda rozbita a vina je zcela na Spojených státech. Íránci se proto budou snažit vyrobit co nejdříve atomovou bombu s morálním zdůvodněním, které jim chybělo.Americké šílenství

Pokud jde o Čínu a Rusko, které minulý týden provedly společná námořní cvičení s Íránem v Indickém oceánu a Perském zálivu, zdá se, že jsou tváří v tvář americkému šílenství pilíři moudrosti: „Čína je „je stále proti použití síly v mezinárodních vztazích,“ uvedlo ministerstvo zahraničí militarizující země s nuceným pochodem na ostrovy Paracels a Spratleys. Americké činy „jsou hrubým porušením principů mezinárodního práva“, říká ruská diplomacie, která si nevšímá situace na Ukrajině.

Ale z chaosu způsobeného panem Trumpem má další velká vojenská moc v regionu okamžitou, trvalou a neočekávanou výhodu: Erdoganovo Turecko. V neděli večer, zatímco se mezinárodní společenství zaměřilo na Teherán, se Turecko rozhodlo, necelé tři měsíce po vojenské invazi v Sýrii (způsobené náhlým odjezdem Američanů) napadnout jinou zemi, 4.000 kilometrů od Íránu, ale 1.300 kilometrů od francouzského pobřeží: Libyi.

Erdogan, který podporuje libyjskou národní vládu proti maršálovi Haftarovi, právě poslal do Libye expediční sílu, více než 1 000 vojáků - z nichž někteří jsou bojovníci ze Sýrie - destabilizovat zemi bohatou na zbraně a ropu a strategickou pro Evropu (s ohledem na tisíce migrantů opouštějících libyjské pobřeží). Sousední vojenské mocnosti, Alžírsko a Egypt, riskují reakci na tento zvláštní turecký pohyb.


Turecké dobývání
  • Povede smrt Sulejmáního až po návrat Sulejmána velkolepého?
  • Sýrie a Libye, napadené tureckými expedičními sbory, mají znepokojivý společný bod: tyto země byly před krátkými a nepokojnými epizodami západní kolonizace ve 20. století koloniemi Osmanské říše po čtyři století.
  • Jak velké budou turecké ambice?
  • Kde se Turecko zastaví?
  • Až u egyptské hranice - tato země, byla také po čtyři století osmanská, těžilo z toho Muslimské bratrstvo, financované a podporované Tureckem a Katarem?
  • Až do Tuniska nebo Alžírska?
  • Zastaví se turecké armády v severní Sýrii nebo zaplní prázdnotu, kterou zanechali Američané až do Iráku?
  • Turecko, které vydírá Evropskou unii se svými miliony syrských uprchlíků na jejích hranicích, také dohlíží na zásoby zemního plynu těženého u Kypru.

(rp,prvnizpravy.cz,lesechos,foto:arch.)