Svátek má: Ljuba

Zprávy

Velikost textu:

Rumunsko a Bulharsko plní Trumpovy požadavky, kupují zbraně

Rumunsko a Bulharsko plní Trumpovy požadavky, kupují zbraně

S tím, jak se Rusko stále více zaměřuje na svou vojenskou moc nad Černým mořem, Rumunsko a Bulharsko urychlují programy modernizace svých ozbrojených sil a nahrazují sovětskou výzbroj zbraněmi vyráběných na Západě.

Ilustrační foto
10. září 2019 - 07:20

V rámci boje proti akcím Ruska, jako „potenciálního protivníka“, rumunská vláda oznámila svůj záměr koupit čtyři nové korvety třídy Gowind vyrobené francouzským námořním koncernem  a jejím rumunským partnerem Santierul Naval Constanta.

Francouzská společnost očekává, že první loď bude dodána v roce 2022, ale závisí to na tom, kdy bude podepsána smlouva.
 
V rámci této dohody, která stála Bukurešť 1,2 miliardy euro, budou společnosti modernizovat dvě rumunské fregaty typu 22 - F-221 Regina Maria a F-222 Regele Ferdinand - a také vybudují  opravárenskou základnu a školicí středisko.

„Rumunsko chce koupit odpalovací raketové lodě,“ řekl George Scutaru, poslanec rumunského parlamentu z Národní liberální strany.. „Dalším cílem Rumunska je posílit zpravodajské, sledovací a průzkumné schopnosti v Černém moři, podpořit snahu NATO odrazovat ruské akce v oblasti Černého moře. “

Seznam rumunských obranných přání je zakončen akvizicí systémů Patriot Air a raketových obranných systémů vyrobených Raytheonem za 3,9 miliardy dolarů a nákupem raketového systému pro vysokou mobilitu (HIMARS) a řízených více raketových systémů (GMLRS) ) od společnosti Lockheed Martin za 1,25 miliardy dolarů.

Poslanec Scutaru uvedl, že Bukurešť chce 54 odpalovacích zařízení HIMARS vyrobených společností Lockheed Martin pro tři systémy a 81 jednotkových variant GMLRS. Zákonodárce dodal, že „nákup stíhacích letounů F-16 pokračuje“.


Bulharsko chce obrněná vozidla i stíhací letouny

Ruská aktivita na Ukrajině má rovněž dopad na bulharskou obrannou politiku, což podle místních analytiků zvyšuje vojenské akvizice.

„Bulharsko se domnívá, že destabilizace regionu a nelegální anexe Krymu vedou k trvalému narušení geostrategické a vojenské rovnováhy v oblasti Černého moře,“ uvedl Cvetan Cvetkov, docent na katedře národní a regionální bezpečnosti Univerzity národního a světového hospodářství v Sofii.

Bulharsko plánuje vyměnit sovětské stíhací letouny Mikojan MiG-29 za západní letadla, pravděpodobně stíhací letouny F-16 Block 70 . Plánovaná akvizice osmi letadel byla schválena jak Radou ministrů, tak bulharským parlamentním obranným výborem, jde o nákup za  1,3 miliardy dolarů, což je největší kontrakt na obranu od doby, kdy země získala nezávislost v roce 1989.

Plánovaný nákup se stal zdrojem neshod mezi rozhodovacími orgány země. Koncem července bulharský prezident Rumen Radev vetoval dohodu a požadoval širší debatu o tom, co je za podmínek akvizice nutné.

Prezident uvedl, že bulharští zákonodárci by měli projednat a vyhodnotit podmínky navrhované smlouvy, včetně ceny, harmonogramu dodávek a nespecifikovaných nákladů na logistiku a školení. Parlament země zvrátil veto 26. července většinou 128 hlasů, přičemž 73 zákonodárců bylo proti a 3 členové se zdrželi hlasování.

Mezitím bulharské ministerstvo obrany požádalo o nabídku dodávky 150 obrněných vozidel ze čtyř evropských továren v rámci dohody v hodnotě asi 840 milionů USD. Patří sem německá ARTEC, finská Patria, francouzská skupina Nexter a švýcarská společnost General Dynamics Land Systems-MOWAG.

Nabídky se předkládají do 31.října a očekává se, že do prosince vybere meziresortní pracovní skupina vítěze výběrového řízení.
.
(rp,prvnizpravy.cz,defenseNews,foto:arch.)