Svátek má: Teodor

Zprávy

Velikost textu:

Sam Kislin: V USA bylo proti Porošenkovi podáno několik žalob

Sam Kislin: V USA  bylo proti Porošenkovi podáno několik žalob

Americký miliardář ukrajinského původu, ekonomický poradce bývalého starosty New Yorku, Rudyho Giulianiho a nejnověji „nepřítel Porošenka č. 1“ Sam Kislina opět přijel na Ukrajinu.

Sam Kislin, americký miliardář ukrajinského původu
18. srpna 2019 - 07:20

V loňském roce mu bylo zakázáno vstoupit do země na pět let na příkaz SBU. Oficiálním důvodem byla „potřeba chránit ekonomické zájmy země“, neoficiálním důvodem je ústní „žádost“ tehdejšího prezidenta Petra Porošenka, který se obával zúčtování peněz s vlivným Američanem. Kislin jednorázově investoval desítky milionů dolarů do ukrajinských státních dluhopisů Ukrajiny a při té transakci požadoval úplatek 3 miliony dolarů. Poté Kislin nahrál skandální video zprávu, ve které obvinil Porošenka z genocidy ukrajinského lidu.

Kislin však nemusel čekat pět let, než se dostal zpět na Ukrajinu. O rok později je zde znovu a jak řekl je připraven svědčit proti Porošenkovi.

„Přijel jsem na Ukrajinu, abych  se setkal s novým vedením země, případně včetně Porošenka, včetně. Nyní je proti němu vedeno vyšetřování, ale státní zástupce Lucenko nedojde k žádnému výsledku, neboť je to Porošenkův muž. Během prezidentského mandátu stáhnul Porošenko z Ukrajiny nejméně 8 miliard dolarů. Jenom podle skutečností, které mi byly známy, bylo prostřednictvím státní společnosti Centrenergo vybráno 700 až 800 milionů dolarů,“ uvedl v rozhovoru pro ukrajinský web Strana.ua Sam Kislin.

„Už jsem mluvil s novým šéfem SBU Ivanem  Bakanovem, mluvili jsme o korupci a jak ji překonat. Dnes Ukrajina potřebuje radikální změny v právních předpisech, úplné nahrazení personálu na všech klíčových pozicích v soudních systémech a systémech vymáhání práva. A pak - přilákání zahraničních investorů. Nejprve však musíte vyřešit staré případy - zločiny Porošenka a jeho „doprovodu“. A mohu pomoci získat mezinárodní vyšetřovací orgány, které společně s vaší SBU, ministerstvem vnitra a dalšími donucovacími orgány, jejichž změna vůdců již prezident oznámil, povedou vyšetřování staré vlády. Takže nakonec bude potrestáni nejen viníci, ale miliardy dolarů, které jsou na účtech společností přímo nebo nepřímo kontrolovaných bývalým prezidentem Porošenkem, budou vráceny do státního rozpočtu,“ odpověděl Kislin na otázku, zda už s někým mluvil teď po návratu na Ukrajinu.

„V USA již probíhá vyšetřování, byla zahájena trestní řízení. Vyšetřování probíhá nejméně ve třech případech. Jedním z nich jsou peníze MMF, přesněji řečeno poslední miliardová půjčka. Existuje důvod se domnívat, že všechny tyto peníze byly vynaloženy na jiné účely, byly vybrány ve formě refinancování komerčním bankám a pak šli do kapes. To vše bylo provedeno na Porošenkův příkaz,“ pokračuje Kislin.
 

„Z 8 miliard, které Porošenko ukradl, je realistické vrátit přibližně 5 miliard. A podle rozhodnutí soudů budou peníze vrácenydo rozpočtu Ukrajiny. To znamená, že každému daňovému poplatníkovi. Proto jsem obvinil Porošenka z genocidy ukrajinského lidu (v předvečer prezidentských voleb Kislin zveřejnil videozáznam „Všem vlastencům země“, kde oznámil blížící se ztrátu moci Petra Porošenka a obvinil ho z genocidy ukrajinského lidu. Doufám, že Porošenko bude odpovědný za všechno, majetek i peníze.,“ upřesňuje Kislin.

„Je pravda, že Porošenko již odtud převedl téměř všechny peníze na zahraniční účty, zůstávají tady pouze „cukrovinky“. Ale je to o tom skutečné peníze najít a vrátit je. Chcete-li to provést, tak vám musí pomoci FBI, která může ovládat korespondentské účty v cizí měně. K tomu mohu také přispět, což bylo projednáno na mém setkání s Ivanem Bakanovem,“ dodává Kislin.

(rp,prvnizpravy.cz,strana.ua,foto:arch.)