Svátek má: Barbora

Komentáře

Ladislav Jakl

politik a žurnalista

Hospoda a uhlík – největší brzdy pokroku

V době, kdy Evropská komise chystá nařízení o povinnémpřejmenování Uhlířských Janovic, aby zastavila katastrofální oteplování nejmenované planety, objevily se předpovědi, že během svátečního víkendu přijdou ranní mrazíky.


Jak teď budou chlapci celou noc chránit svou májku před podříznutím, které jim slibovali sousedi z vedlejší vesnice, to teda nevím. Asi to bude chtít něco na zahřátí. Nejspíš dvoje ponožky, rum a oheň. Ale co na to EU? Co na to Albert Gore? Co na to Greta? Co na to NATO? Zahřívání by se přece mělo omezit jen na pochody pýchy.

Jeden český aktivista dostal dnes podmínku za šíření poplašné zprávy. Snad se při líčení prokazovalo, jakou újmu a komu způsobil svými výroky o tom, že nám hrozí válka. Podnebíčkářští šílenci, kteří plaší tím, že jsme poslední generací lidského pokolení, protože všichni shoříme v pekle sodovkového plynu, ti už újmu způsobili. A nemyslím tím poškození vzácných uměleckých děl v galeriích ani ekoteroristické útoky na dálnice, letiště a automobilovou dopravu ve městech. Myslím tím katastrofální zchudnutí stamilionů lidí, zdražení všech produktů, ztrátu konkurenceschopnosti či tvrdé dopady na ty sociální skupiny, které si to odskáčou nejvíc. A to nemluvím o ohrožení májek, které v té zimě nebude možné hlídat, protože zdražil rum.

Na ostrově Bali nejen cosi provedli s jedním domorodcem, ale vyhnali odtamtud mladou nahatou Rusku. Je vidět, že Indonésie má na cestě k pokroku co dohánět. Co když nebohá ruská imigrantka prchající před Putinem prostě neměla na oblečení? Nebo jí bylo horko z té hrozné klimatické změny?Na její fotografii jsou patrny i jiné polehčující okolnosti.To v Německu jsou mnohem uvědomělejší. Tam se jeden nájemník svlékal donaha na dvorku, načež si na něj sousedi stěžovali, že prý jim budí děti a pohoršení. Jenže pokrokový soud ho osvobodil se slovy, že nahota není nic, co by mělo někoho pohoršovat. No, asi jak čí a jak koho. Pokud by se po Václavském náměstí procházel někdo s mou postavou, zavřel bych ho, až by zčernal, tedy pokud by už černý nebyl. Zatímco kdyby se tam nahá procházela osoba podobná … no, však víte, na koho myslím, tak bych zavřel všechny ty, co by překáželi ve výhledu.

Podle dnešní zprávy zkrachovalo u nás za poslední čtyři roky 1300 hospod, z toho většinou na venkově. Ano, životní styl se mění, lidé se méně stýkají a společenské vztahy se postupně umrtvují. Těžko tomu čelit, ale proč to urychlovat? Zákaz kouření, EET, obchodní a hygienické inspekce, stálé přitvrzování regulací, nesmyslné restrikce a lokdauny, zdražování zboží a energií, růst nájmů. A do toho puštěná televize, kde dávají samé kraviny. Ale stejně: tohle nás má vyhnat? Nikdy! Hospoda je naším zákopem, obrannou frontovou linií, kterou nikdy neopustíme. Protože až padne tahle poslední bašta normálnosti, budeme mít nepřítele v kuchyni.

Ne, tebe jsem přece nemyslel, fakt ne. To byl jen takový příměr! Au! Pomoc! Prchám do hospody.


Ladislav Jakl

Listopad: cesta ke svobodě a zpět

Listopad: cesta ke svobodě a zpět

Ladislav Jakl 

18. listopadu 2023
Lezavý podzim, psa by nevyhnal. A tak na pražském Klárově studenti „stávkují“ za lepší podnebí. Hned by se k nim člověk přidal. Podzim by chtělo zrušit.

Dohnat, předehnat, zakopnout, upadnout

Dohnat, předehnat, zakopnout, upadnout

Ladislav Jakl 

3. listopadu 2023
Třiadvacet. Dokonce třiadvacet a půl. Tolik let uplynulo od velkohubého vyhlášení tzv. Lisabonské strategie.

Zvetíme se k obraně veta? Děti, po nichž je veta

Zvetíme se k obraně veta? Děti, po nichž je veta

Ladislav Jakl 

28. října 2023
Prezident republiky Petr Pavel se nedávno nechal slyšet, že právo veta členských zemí je brzdou pokroku Evropské unie a že by se ho menší státy, jako jsme my, měly vzdát.

Česká vláda a rozpálená kamna

Česká vláda a rozpálená kamna

Ladislav Jakl 

21. října 2023
Česká vláda podle předpokladů ustála v Poslanecké sněmovně hlasování o nedůvěře. Přísně vzato, on se termín „důvěra“ a „nedůvěra“ do české ústavy dostal před dávnými lety nejspíš nějakým špatným překladem, protože je v tomto kontextu nepatřičný.

Ne každá konina je konina

Ne každá konina je konina

Ladislav Jakl 

13. října 2023
Gaza hoří, Rusové spustili nečekanou ofenzívu, policisté v Los Angeles ignorovali volání o pomoc, protože byli zaměstnání hrou v Pokémony.

Nápady, jak utratit cizí peníze

Nápady, jak utratit cizí peníze

Ladislav Jakl 

6. října 2023
Jistě to znáte i z jiných míst. Městská část Praha 6 (podobně jako celopražská radnice a mnoho dalších) vyhlásila soutěž o nejlepší nápady, jak realizovat v tomto pražském obvodu něco nového, zajímavého a užitečného.

Zrušili byste koncesionářské poplatky?

Ano
transparent.gif transparent.gif
70%
Ne
transparent.gif transparent.gif
15%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
15%