Svátek má: Ambrož|Benjamín

Komentáře

Je správné, aby platy učitelů nereflektovaly realitu státního rozpočtu?

Blíží se začátek školního roku a s ním se zintenzivňují i debaty o podobě budoucího rozpočtu ministerstva školství.


Pokud chce česká vláda dodržet svůj nesmyslný slib, že platy učitelů budou na úrovni 130 % průměrné mzdy daného roku v Čechách, pak prý bude ministerstvo potřebovat do rozpočtu přidat 27 miliard korun. Ministerstvo financí však prý chce rozpočet na školství naopak zkrátit o 29 miliard korun. Ať to vše skončí jakkoliv, člověka napadne několik otázek. Ta první je nasnadě: učitel je státní zaměstnanec. Na státu je závislý, stát jej vyplácí. Pokud se státnímu rozpočtu nedaří dobře, je rozumné, aby vládní politikové „nadbíhali“ učitelům nerealistickými sliby, které z takových slibů fakticky činí mandatorní rozpočtové výdaje? Přeji učitelům dobré a dostatečné výdělky, ale své povolání si zvolili sami. Nikdo je nenutil stát se státním zaměstnancem. Daří-li se státnímu rozpočtu dobře, ať se daří dobře i státním zaměstnancům, je-li tomu naopak, příjmy státních zaměstnanců – bohužel – musí „dýchat“ se státním rozpočtem.Povinností ministra školství je hledat v rozpočtu další úspory. Jedna z nich se nabízí sama: zrušení pedagogických asistentů. Podíváme-li se do statistik ministerstva školství, zjistíme, že jen na základních školách ve školním roce 2017/18 působilo 13 660 asistentů pedagoga. Ovšem v roce 2021/22 to bylo již 22 460 asistentů. Nárůst jejich počtu je enormní. Podle vyhlášky ministerstva školství mohou v jedné třídě působit – spolu s vyučujícím – maximálně tři (!!!) asistenti. Jak asi taková vyučovací hodina vypadá? Jak může učitel vyučovat, když paralelně s jeho výukou působí ve třídě jiná „vyučující“ osoba? Není zrušení pozic „asistenta“ jednou z cest k úsporám v daném resortu? Ale to by musel mít ministr školství Bek odvahu udělat něco s inkluzí. A takového ministra školství nemáme a ani se žádný „nadějný“ neukazuje.   

P.S. Autor těchto řádků je původním povoláním učitel.


Přišlo to, co přijít muselo. V roce 2011 německá kancléřka Merkelová oznámila záměr německé vlády do deseti let uzavřít všech tamních sedmnáct jaderných elektráren. Německo, evropský hospodářský a společenský gigant, nastoupil Merkelové rozhodnutím cestu směrem k energetické nesoběstačnosti.

Kdyby se nás německá hospodářská a společenská realita tak zásadně netýkala, snad bychom si mohli poklepat na čelo, cože to ti Němci zase vyvádí. Bohužel se nás ale týká. V posledních dnech totiž německý statistický úřad hlásí, že se z Německa – kdysi třetího největšího vývozce elektrické energie - stal její čistý dovozce. Politicky sice němečtí představitelé proti jaderné energetice bojují, elektřinu však nakupují z „jaderné“ Francie i České republiky. To, přirozeně, v kombinaci se zničujícím embargem na dovoz ruského plynu (kterým Němci původně plánovali výpadek elektřiny z jaderných zdrojů nahradit) tlačí ceny elektřiny vzhůru i u nás. Variantou, jak vyrábět elektřinu, by i pro Německo bylo spalování uhlí. To by však Němci (a my s naší dnešní vládou Petra Fialy stále více také) nesměli být posedlí fikcí o dosažení jakési „bezuhlíkové společnosti“. Jen se obávám, že si český spotřebitel stále dostatečně silně neuvědomuje, že „zelené“ blouznění (nejen Německa) platí svými daněmi i účty za energie.


A platit bude český spotřebitel za to, aby se v zimě ohřál, stále víc. Aby v minulé topné sezóně ušetřili, řada Čechů (tam, kde to bylo jen trochu možné), si přitopila dřevem. Cena otopového dřeva na zvýšený zájem reagovala strmým růstem. Podle posledních zpráv, které přináší česká média, se čeští spotřebitelé loni zásobili na několik let dopředu, proto cena klesá. To by byla příznivá zpráva, kdyby se neobjevila informace, že v rámci vládní „daňové reformy“ bylo palivové dřevo přeřazeno z 15% sazby DPH do 21%. To je další „příspěvek“ naší dnešní vlády ke „zlepšení“ životní úrovně svých občanů. A to nám ještě ministr pro Evropu Dvořák raději neříká, že se na nás v rámci green dealové „bezuhlíkové“ budoucnosti z Bruselu valí legislativní opatření, které označuje dřevo za zdroj vysokých emisí a jeho použití k vytápění hodlá finančně sankcionovat.

Takže plyn ne, uhlí ne, dřevo ne. Může nám někdo z vlády alespoň naznačit, když už ne otevřeně říci, čím bude běžný člověk „na cestě k bezuhlíkové společnosti“ topit?

Ivo Strejček

Nepřijatelné pokusy Lichtenštejnů a Černochové „odcházení“

Nepřijatelné pokusy Lichtenštejnů a Černochové „odcházení“

Ivo Strejček 

31. října 2023
Na základě Benešových dekretů z roku 1945 přišel rod Lichtenštejnů v tehdejším Československu o majetek kvůli tomu, že tehdejší představitel Lichtenštejnů František Josef II. spolupracoval za války jak se Sudetoněmeckou stranou, tak s německými úřady.

Pohár trpělivosti ještě nepřetéká, ale…

Pohár trpělivosti ještě nepřetéká, ale…

Ivo Strejček 

11. října 2023
Ve stínu otřesných scén útoků palestinského hnutí Hamás na Izrael a odvetných úderů Izraelců na Gazu zcela zanikly výsledky zemských voleb v Bavorsku a Hesensku. Měli bychom si jich všimnout z několika podstatných důvodů.

Čeští prozápadní „svazáci“. A stačí to?

Čeští prozápadní „svazáci“. A stačí to?

Ivo Strejček 

21. září 2023
Na dnech Varšavské smlouvy na Václavském náměstí bylo o devadesát tisíc méně lidí než na Dnech NATO. Myslím, že to vypovídá o tom, na jaké straně česká společnost stojí“, prohlásila věštecky Pekarová Adamová.

Skanzen Evropa a smích Woodyho Allena

Skanzen Evropa a smích Woodyho Allena

Ivo Strejček 

14. září 2023
Výkladní skříní evropské automobilní produkce býval vždy frankfurtský veletrh. Již není. Byl nahrazen veletrhem Mobility v Mnichově.

Několik odpovědí čtenáři Lidových novin

Několik odpovědí čtenáři Lidových novin

Ivo Strejček 

11. září 2023
Lidové noviny (7. 9. 2023) přinesly pod názvem „Co podle Václava Klause musíme a jak tomu opravdu je“ text jednoho ze svých čtenářů, ve kterém se vymezuje proti obsahu projevu Václava Klause „Je smysluplné humanizovat svět?“.

21. srpen 1968 a český dnešek

21. srpen 1968 a český dnešek

Ivo Strejček 

24. srpna 2023
21. srpen 1968 je datum patřící k historickým milníkům českých a slovenských dějin. Ostatně včera se k významu tohoto dne v kontextu české historie ve své mimořádné pondělní glose detailně vyjádřil už Václav Klaus.

Zrušili byste koncesionářské poplatky?

Ano
transparent.gif transparent.gif
67%
Ne
transparent.gif transparent.gif
16%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
17%