Svátek má: Barbora

Komentáře

Ladislav Jakl

politik a žurnalista

Lék na nespokojenost

Proč existují různé sazby daní pro jednotlivé komodity? Proč existuje spletitá houšť pravidel pro rozdělování peněz daňových poplatníků formou všelijakých dotací? Proč existují mnohé výjimky a úlevy?


Aby si lobby různých zájmových skupin mohly hezky zasoutěžit v disciplíně, kdo si to umí nejlépe u státu a jeho orgánů zařídit.

Do vyšší sazby daně z přidané hodnoty nyní míří pivo a tiché víno. Jako kdyby těch ran na náš gastrosektor nebylo málo. A média si dnes všímají, že chystána změna by se dotkla více vína než piva. Mimo zájem veřejnosti tak dál zůstává letitá nespravedlnost, spočívající v tom, že z vína (kromě sektů) se neplatí žádná spotřební daň, zatímco z piva a ostatních alkoholických nápojů ano. Proč? Vinaři to prostě se státem uměli vždycky lépe.

Ale vůbec nejde jen o pivo a víno, podobných příkladů jsou stovky. Kolik se toho namluvilo o zjednodušení daňového systému! Ale vývoj jde směrem opačným. Státu to totiž vyhovuje. Vyhovuje mu, aby na chodbách úřadů postávali prosebníci, kteří jsou mnohdy schopni udělat cokoli (tím myslím cokoli), aby si oproti jiným skupinám pomohli. A různé cokolivy se jistě hodí, že.

Stát přerozděluje rád. Proto míra přerozdělování i dnes roste, i když nám ve volbách slibovali opak. Ale selektivní přerozdělování má stát nejraději. To mu dává moc, to mu dává možnost voluntaristicky řešit jednotlivé komodity či jednotlivé případy.

Když se státu zachtělo zvýšit daně, odjakživa to zdůvodňoval mimořádně těžkými časy a nečekanými výdaji. Daňovým poplatníkům tím vlastně říká: v těžkých časech já, stát, vím lépe, jak utrácet vaše peníze, než byste to s nimi uměli vy sami. Těžké časy (které bývají ale většinou způsobeny špatnou vládou) tak paradoxně slouží jako argument pro to, aby poplatníkům nastaly časy ještě horší, zatímco stát bude rozdělovat vesele dál.To by nás ale nemělo vést k nějaké nespokojenosti s politickou situací. Vláda totiž právě vydala zprávu ministerstva vnitra o extremismu a předsudečné nenávisti. Podle zprávy a vládního komentáře k ní je „skupina“ lidí nespokojených s vládou a situací v ČR silně ovlivněna konspiračními teoriemi a představuje „snadno manipulovatelný cíl“. A je jasno. Víc než polovina národa je nespokojena, protože je zmanipulována. A co s tím? Podle naší vlády je třeba nespokojeným lidem lépe vysvětlit, že sociální systém funguje dobře a není se třeba obávat budoucnosti.

No, zde vládní činitelé zůstávají napůl cesty. Nespokojenost s vládou by se měla léčit. Je to totiž normální defekt vnímání. Lidé se mají ve skutečnosti skvěle, ale nikdo jim to pořádně nevysvětlil. Tak až budeme platit inkaso a všemožné složenky nebo i nákup v obchodě, bude s námi chodit vládou certifikovaný terapeut a poučí nás, že k nespokojenosti není důvod a že se máme lépe, než se máme.

Divím se jen, že se něco podobného nezavedlo dávno u počasí. Až bude hnusně, terapeut nám vysvětlí, že je krásně. A hned nám bude na světě lépe. Ostatně, Angličané vědí, že neexistuje špatné počasí, ale jen špatné oblečení. Stejně tak určitě neexistuje inflace a drahota ale jen mezery ve výchově obyvatelstva.

Jsem rád, že se vše tak hezky vysvětlilo.

Ladislav Jakl

Listopad: cesta ke svobodě a zpět

Listopad: cesta ke svobodě a zpět

Ladislav Jakl 

18. listopadu 2023
Lezavý podzim, psa by nevyhnal. A tak na pražském Klárově studenti „stávkují“ za lepší podnebí. Hned by se k nim člověk přidal. Podzim by chtělo zrušit.

Dohnat, předehnat, zakopnout, upadnout

Dohnat, předehnat, zakopnout, upadnout

Ladislav Jakl 

3. listopadu 2023
Třiadvacet. Dokonce třiadvacet a půl. Tolik let uplynulo od velkohubého vyhlášení tzv. Lisabonské strategie.

Zvetíme se k obraně veta? Děti, po nichž je veta

Zvetíme se k obraně veta? Děti, po nichž je veta

Ladislav Jakl 

28. října 2023
Prezident republiky Petr Pavel se nedávno nechal slyšet, že právo veta členských zemí je brzdou pokroku Evropské unie a že by se ho menší státy, jako jsme my, měly vzdát.

Česká vláda a rozpálená kamna

Česká vláda a rozpálená kamna

Ladislav Jakl 

21. října 2023
Česká vláda podle předpokladů ustála v Poslanecké sněmovně hlasování o nedůvěře. Přísně vzato, on se termín „důvěra“ a „nedůvěra“ do české ústavy dostal před dávnými lety nejspíš nějakým špatným překladem, protože je v tomto kontextu nepatřičný.

Ne každá konina je konina

Ne každá konina je konina

Ladislav Jakl 

13. října 2023
Gaza hoří, Rusové spustili nečekanou ofenzívu, policisté v Los Angeles ignorovali volání o pomoc, protože byli zaměstnání hrou v Pokémony.

Nápady, jak utratit cizí peníze

Nápady, jak utratit cizí peníze

Ladislav Jakl 

6. října 2023
Jistě to znáte i z jiných míst. Městská část Praha 6 (podobně jako celopražská radnice a mnoho dalších) vyhlásila soutěž o nejlepší nápady, jak realizovat v tomto pražském obvodu něco nového, zajímavého a užitečného.

Zrušili byste koncesionářské poplatky?

Ano
transparent.gif transparent.gif
70%
Ne
transparent.gif transparent.gif
15%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
15%