Svátek má: Barbora

Komentáře

Martin Kupka

poslanec PSP ČR (ODS)

Nový stavební zákon: Stamiliardové náklady a ochromení výstavby

Náklady 204 miliard korun a ochromení stavebních řízení v celé zemi na 18 měsíců – takové jsou předpokládané výsledky přijetí a naplnění nového zákona o stavebním řízení.

A neříká to už jen ODS. Negativní dopady nového návrhu stavebního zákona potvrzuje dopadová studie, kterou zpracovalo ministerstvo vnitra a na svém dnešním jednání by ji měla projednat vláda.

Na to, že navrhované změny nezkrátí a nezjednoduší stavební řízení v Česku, ale naopak ho komplikují a prodraží, upozorňuji od chvíle, kdy vláda schválila věcný záměr zákona. Novoroční přísliby premiéra Babiše o urychlení stavebního řízení tak zase hoří jako papír. Zásadní problém představuje zřízení centrálně řízeného stavebního úřadu. Neraduji se ani trochu z toho, že všechny moje obavy teď potvrzuje ministerstvo vnitra. Reálně totiž hrozí, že Andrej Babiš koaličním partnerům zase něčím zacpe ústa bez ohledu na tragické dopady, které to bude mít na stavební řízení v celé zemi.

Návrh stavebního zákona připravilo z již dříve schváleného věcného záměru ministerstvo pro místní rozvoj. Ministerstvo vnitra zpracovalo dopadovou studii, v níž návrh ministerstva pro místní rozvoj fakticky rozcupovalo a potvrdilo velice závažná rizika, na která od počátku upozorňujeme. Studie vyčíslila jednorázové náklady na zavedení systému v maximální variantě až na 32 miliard korun. Roční náklady na provoz systému by dosáhly výše 2,3 až 2,7 miliardy korun.

Především ale ministerstvo vnitra v dopadové studii rozporuje přísliby ministerstva pro místní rozvoj ohledně ekonomických přínosů navrženého stavebního zákona. Doslova o návrhu zákonu píše: „Měl přinést zrychlení realizace staveb. Jak se však ukazuje, změna režimu stavebních úřadů je tak velký zásah do systému výkonu veřejné správy a je na něj navázáno takové množství činností, že velmi pravděpodobně dojde k přesně opačnému efektu.“ Vnitro odhaduje, že by změnou systému „došlo k celkové paralyzaci systému na 12-18 měsíců. Velmi reálně tak hrozí propad v produkci, který v případě potvrzení pesimistického scénáře může dosahovat výše -204 miliard Kč (3,5 % HDP v ČR roku 2018).“ Vnitro k takovému odhadu využilo stejné metodiky, kterou MMR při přípravě návrhu vypočítalo naopak pozitivní dopady ve výši 30 miliard Kč.Dopadová studie navíc velmi kriticky hodnotí jeden z hlavních argumentů MMR pro likvidaci současného spojeného modelu, a to systémovou podjatost, neboť počet námitek systémové podjatosti představuje 0,002136 % z celkového počtu úkonů. „Argument institucionální změny s odkazem na tuto problematiku vskutku není podložen seriózními čísly,“ stojí doslova ve studii.

Ministerstvo vnitra dále upozorňuje na patrná korupční rizika, kdy se jeví příliš silná koncentrace v rozhodování u jednoho orgánu, navíc se navržená úprava vůbec nezabývá interní kontrolou, v jakém rozsahu a jaké podobě bude uskutečňována. Korupční potenciál nové úpravy tak může být dokonce větší než v současném stavu. „I toto vážné riziko nového návrhu stavebního zákona potvrzuje spolu se mnou celá řada starostů napříč republikou.

Martin Kupka.

 

Akce kulový blesk v převodech lesů v hodnotě 15 mld. korun

Akce kulový blesk v převodech lesů v hodnotě 15 mld. korun

Martin Kupka 

10. července 2021
K 1. červenci došlo k převodu 73,5 tisíce ha lesů mezi Lesy České republiky a Vojenskými lesy a statky ČR.

Kauz kolem ministra Arenbergera bylo dost, měl by odstoupit

Kauz kolem ministra Arenbergera bylo dost, měl by odstoupit

Martin Kupka 

22. května 2021
Od nástupu Petra Arenbergera na pozici ministra zdravotnictví se až příliš často objevují menší či větší kauzy spojené s jeho nepřiznaným majetkem,...

Stavební megaúřad odmítáme, je hrozbou pro Českou republiku

Stavební megaúřad odmítáme, je hrozbou pro Českou republiku

Martin Kupka 

2. dubna 2021
Bojujeme za rozumný stavební zákon. Přicházíme s řešením, které zajistí jednodušší a rychlejší povolování staveb, ale bez zbytečných nákladů navíc.

Máme za sebou černý týden digitalizace v Česku

Máme za sebou černý týden digitalizace v Česku

Martin Kupka 

28. března 2021
Stát v končíčcm týdnu dokázal definitivně rozvrátit prázdný marketingový slogan o „country for future".

Hrozící kolaps základních registrů? Totální selhání Babišovy vlády!

Hrozící kolaps základních registrů? Totální selhání Babišovy vlády!

Martin Kupka 

25. března 2021
Vyjádření ministerstva vnitra, které hovoří o tom, že se brzy dostanou systémy základních registrů na hranu svých možností, považuji za naprosté selhání vlády Andreje Babiše a ministra vnitra Hamáčka

Ministr zdravotnictví musí odkrýt karty

Ministr zdravotnictví musí odkrýt karty

Martin Kupka 

17. ledna 2021
ODS žádá ministra zdravotnictví Blatného, aby zveřejnil přehlednou tabulku, jak stát rozdělil všechny doposud doručené vakcíny proti COVID - 19.

Zrušili byste koncesionářské poplatky?

Ano
transparent.gif transparent.gif
70%
Ne
transparent.gif transparent.gif
15%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
15%