Svátek má: Ambrož|Benjamín

Komentáře

Jiří Weigl

Výkonný ředitel Institutu Václava Klause

Rusko na šikmé ploše je globální hrozba

Víkendová několikahodinová vzpoura ruského oligarchy Prigožina a jeho soukromé armády (tzv. wagnerovců), jejíž tažení na Moskvu nevěřícně sledoval celý svět, patří k dalším nejasnostem a podivnostem obestírajícím od počátku ruskou agresi na Ukrajině.


Někteří zahraniční pozorovatelé z řad politiků a novinářů – zejména u nás - se prostoduše radují, že vzpoura potvrzuje trvalé oslabení moci Vladimíra Putina, a těší se, že to pomůže Ukrajině na bojišti.

Seriózněji uvažujícím lidem však wagnerovská revolta jasně ukázala, že vývoj v Rusku je pro celý svět daleko větším problémem, než válčení na Donbasu. Oslabení centrální moci v Rusku by znamenalo další zvýšení nepředvídatelnosti chování této vojenské velmoci s největším arsenálem jaderných zbraní na světě.

Prigožinovo tažení na Moskvu ukázalo, že po moci v Rusku nesahají noví děkabristé – liberálové chtějící svrhnout samoděržaví a přiblížit Rusko Západu, ale naopak brutální „warlordi“, kteří volají po eskalaci ruského válčení na Ukrajině a tvrdých protizápadních postojích. Ve srovnání s nimi představuje dosavadní režim „umírněnou“ sílu.Všechno však může být i jinak. Vzpoura, tak jak rychle vzplanula, tak po několika hodinách i skončila. Nikdo nebude potrestán a Prigožin se svou armádou se přesouvají prý do Běloruska. Po údajném nezdařeném puči tak ve východní Evropě zůstává ruská soukromá armáda, která celému světu předvedla, že ji moskevský režim nemá pod kontrolou. To znamená vážnou hrozbu eskalace konfliktu nejen pro Ukrajinu, ale i její další západní sousedy, již jsou všichni členy NATO.

Ať je již pozadí Prigožinova povstání jakékoliv, je zřejmé, že válečné napětí ve východní Evropě dále silně vzrostlo a že vývoj situace v Rusku je pro celý svět daleko závažnější problém než nedotknutelnost Stalinem a Chruščovem nakreslených hranic na Ukrajině. Čím déle válka trvá, tím více hrozí, že do ní budou zataženy další země, nebo že se Rusko propadne do nepředvídatelného chaosu. Důsledky pro celý svět by v obou případech byly katastrofální.

Jiří Weigil

Lepení střepů

Lepení střepů

Jiří Weigl 

5. listopadu 2023
V médiích se objevila překvapivá zpráva, že poradce premiéra pro národní bezpečnost, svým reálným vlivem faktický ministr zahraničí, Tomáš Pojar navštívil Peking.

Preventivní válka na Ukrajině

Preventivní válka na Ukrajině

Jiří Weigl 

18. října 2023
Průběh ukrajinské protiofenzívy a izraelská reakce na teroristický útok palestinského Hamásu nám umožňují realističtěji hodnotit informace nebo spíše dezinformace, kterými nás zásobují mainstreamová média a vládní politici ohledně konfliktu na Ukrajině.

Slovenské povzbuzení

Slovenské povzbuzení

Jiří Weigl 

3. října 2023
Progresivisté na Slovensku i u nás smutní – slovenští voliči jasně ukázali, že mají dost nátlaku, ohlupování, servility vůči Západu a neschopnosti, kterou dosavadní pokrokářský režim dlouhodobě a na jejich úkor předvádí.

Řekni, kde ti lidé jsou?

Řekni, kde ti lidé jsou?

Jiří Weigl 

26. srpna 2023
Česká ekonomika se nachází v mírné recesi, HDP má letos klesnout, vláda halasně šetří a škrtá ve výdajích, inflace je stále přes 8%, daně stoupnou, úroky vysoké,...

Ústavní soud, prezident a Senát – neveselá současnost i vzpomínky

Ústavní soud, prezident a Senát – neveselá současnost i vzpomínky

Jiří Weigl 

12. srpna 2023
Tématem tohoto týdne bylo určitě jmenování nových soudců Ústavního soudu.

Fialovi eurofederalisté a internetová naděje

Fialovi eurofederalisté a internetová naděje

Jiří Weigl 

27. července 2023
Maďarský premiér Viktor Orbán otevřeně konstatoval ve svém projevu na tradičním setkání se svými krajany v rumunském Sedmihradsku

Zrušili byste koncesionářské poplatky?

Ano
transparent.gif transparent.gif
67%
Ne
transparent.gif transparent.gif
16%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
17%