Svátek má: Barbora

Komentáře

Ladislav Jakl

politik a žurnalista

Správná úroda, správné počasí

V mnoha jazycích (včetně slovanských – i češtiny) je slovo zboží odvozeno od slova obilí. Ano, obilí je běžným zbožím, dokonce jedním z nejběžnějších.


Když obchod s obilím nefunguje, stoupají ceny a někde i hrozí hlad. Když funguje, spotřebitelé si to pochvalují a zemědělci bědují, že dovozům nemohou konkurovat. A zrovna nastává ten druhý případ.

Čeští zemědělci si podle dnešního tisku stěžují, že jejich zásoby jsou neprodejné, protože loňská úroda na Ukrajině byla rekordní a ukrajinské obilí se hrne k nám. Nikde není psáno, že potíže se zásobováním opět nenastanou. Nebo že se do příštích cen nepromítne zdražování hnojiv, na jejichž obchod se vztahují sankce. Ale teď ceny klesají a začíná se to promítat i do cen některých potravin.

To je snad dobře, ne? Zákazníků je přece víc než producentů obilí. A navíc: není lepší trpící Ukrajině pomáhat nákupem jejich obilí, než jim ho nechat hnít a pak jim posílat nějakou tu humanitární výpomoc? Má stát víc myslet na zemědělské zájmy, nebo na české hospodyně? Má stát posílat miliardy na Ukrajinu, nebo jí raději pomoci neblokovaným dovozem jejich hlavního produktu?

Člověk fakt neví, jaká tedy má být ta správná úroda a jaké mají být správné ceny. Když je úroda nízká, zapláčou naše peněženky a naši zemědělci chudnou. Když je úroda vysoká, je to podle některých také špatně. Tak jak? Je nějaké správné číslo sklizených milionů tun pšenice?

Do roku 2014 bylo Rusko jedním z největších dovozců pšenice na světě. Jeho poptávka na světových trzích zvyšovala ceny a zejména pro chudé africké země to byla moc špatná situace. Po zavedení sankcí bylo Rusko nuceno investovat do své produkce a během pár let se stalo naopak největším exportérem pšenice na světě. Ale zase je to špatně, protože ceny padají a zemědělci v jiných zemích si naříkají. I naši. Tyto dny psal náš tisk o tom, jak Rusové zažívají katastrofu v podobě přeplněných skladů obilí a že asi nebudou mít kam dát úrodu blížícího se léta. Tak jak je to tedy dobře? Není lepší, když se urodí a když trh funguje, pokud možno bez válek, agresí, sankcí a embarg?Stejné je to s počasím. Je to pár dnů, kdy na nás v médiích dělal bububu mladý meteorolog tvrzením, že „počasí se nechová, jak by mělo“. Člověk má chuť bouchnout pěstí do stolu a zvolat: tohle by si teda to počasí nemělo dovolovat! Jenže pak si sám položí otázku: no jo, a jak by se chovat správně mělo? Podle stoletého průměru? Podle desetiletého průměru? Podle přání turistů a majitelů zahradních restaurací? Podle lyžařů? A vůbec, neměl by mít každý nárok na své vlastní počasí?

No, žijeme v době nárokové, můj podnět si jistě najde nějaký pokrokový aktivista a začne se kvůli němu přilepovat na Klementinum. Co se týče mne, v chladu si vezmu šálu, v teple ji sundám. A nebude-li pršet, nezmoknem.

Ladislav Jakl

Listopad: cesta ke svobodě a zpět

Listopad: cesta ke svobodě a zpět

Ladislav Jakl 

18. listopadu 2023
Lezavý podzim, psa by nevyhnal. A tak na pražském Klárově studenti „stávkují“ za lepší podnebí. Hned by se k nim člověk přidal. Podzim by chtělo zrušit.

Dohnat, předehnat, zakopnout, upadnout

Dohnat, předehnat, zakopnout, upadnout

Ladislav Jakl 

3. listopadu 2023
Třiadvacet. Dokonce třiadvacet a půl. Tolik let uplynulo od velkohubého vyhlášení tzv. Lisabonské strategie.

Zvetíme se k obraně veta? Děti, po nichž je veta

Zvetíme se k obraně veta? Děti, po nichž je veta

Ladislav Jakl 

28. října 2023
Prezident republiky Petr Pavel se nedávno nechal slyšet, že právo veta členských zemí je brzdou pokroku Evropské unie a že by se ho menší státy, jako jsme my, měly vzdát.

Česká vláda a rozpálená kamna

Česká vláda a rozpálená kamna

Ladislav Jakl 

21. října 2023
Česká vláda podle předpokladů ustála v Poslanecké sněmovně hlasování o nedůvěře. Přísně vzato, on se termín „důvěra“ a „nedůvěra“ do české ústavy dostal před dávnými lety nejspíš nějakým špatným překladem, protože je v tomto kontextu nepatřičný.

Ne každá konina je konina

Ne každá konina je konina

Ladislav Jakl 

13. října 2023
Gaza hoří, Rusové spustili nečekanou ofenzívu, policisté v Los Angeles ignorovali volání o pomoc, protože byli zaměstnání hrou v Pokémony.

Nápady, jak utratit cizí peníze

Nápady, jak utratit cizí peníze

Ladislav Jakl 

6. října 2023
Jistě to znáte i z jiných míst. Městská část Praha 6 (podobně jako celopražská radnice a mnoho dalších) vyhlásila soutěž o nejlepší nápady, jak realizovat v tomto pražském obvodu něco nového, zajímavého a užitečného.

Zrušili byste koncesionářské poplatky?

Ano
transparent.gif transparent.gif
70%
Ne
transparent.gif transparent.gif
15%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
15%