Svátek má: Doubravka

Komentáře

Jan Skopeček

politik (ODS)

Úvahy Babiše o snižování daní připomínají uvažování hokynáře

Andrej Babiš předvádí další názorový veletoč, nebo spíše další mediální hru, ve které se chce předvést jako zastánce nízkých daní.

Ve své roli ministra financí přitom dělal vše pro to, aby daně byly vysoké a složité. ODS přitom dlouhodobě říká, že daně v naší zemi jsou vysoké a jejich systém zbytečně složitý. Proto také v průběhu stávajícího volebního období opakovaně předkládáme návrhy na snížení či dokonce rušení některých zbytečných daní. Naše návrhy by přinesly snížení celkové daňové zátěže občanů a zjednodušení našeho přebujelého daňového prostředí. Andrej Babiš se jako jeden ze základních stavebních kamenů současné agrosocialistické vlády k těmto návrhům nikdy nepřipojil a „jeho“ poslanci opakovaně hlasovali proti snižování a zjednodušování daní.

Vláda Bohuslava Sobotky a Andreje Babiše dokonce daňový systém ještě více zkomplikovala dalšími výjimkami, ať už jde o třetí sazbu DPH či podporu bionafty. Je to právě stávající vláda a její ministr financí z hnutí ANO, kteří snížili výdajové paušály živnostníků, zakonzervovali tzv. solidární přirážku a další opatření, která Nečasova vláda schválila jako mimořádná a časově omezená. Kvůli současné vládě, jejíž je nedílnou součástí právě Andrej Babiš, se z nich stala opatření trvalá. Andrej Babiš a celá stávající levicová vláda tak občanům naší země daně naopak zvýšili.

Andrej Babiš tak více než kdy jindy připomíná nepoctivé obchodníky, kteří uměle navyšují ceny zboží, aby jej pak naoko mohli prodávat ve slevě. Je to takové hezké politické hokynářství. ODS bude i nadále připravovat a předkládat návrhy na skutečné snižování daňové zátěže, nikoli jen vějičky a triky, jako to dělá Andrej Babiš. Rád bych věřil, že pro snižování daní nalezneme skutečné partnery v Poslanecké sněmovně, nejen na stránkách novin.

Jan Skopeček