Svátek má: Marcela

Regiony

Velikost textu:

Hluboká nad Vltavou shání peníze i pro malé obce z okolí

Hluboká nad Vltavou shání peníze i pro malé obce z okolí

Každý rok investuje Hluboká nad Vltavou významné částky na podporu hlubockých vesnic, které se po roce 1989 neosamostatnily a zůstaly jako místní části města.

Munice
20. července 2018 - 07:30

Osm vesnic, kde dnes žije zhruba 1500 obyvatel, dostává od Hluboké vedle peněz pro běžný provoz i finance na opravy komunikací, kulturních památek a budování společenských center, kde se budou moci místní lidé scházet.

„Zajišťujeme hlavně financování náročných projektů, na které by malé obce nikdy sami nedosáhly, protože si nemohou dovolit specialisty a úředníky, kteří jsou schopni vyjednávat a získávat peníze od různých nadací, kraje i ministerstev,“ uvedl hlubocký radní ing. Aleš Raus. Příkladem jsou podle něho evropské dotace, kdy už zpracování samotných žádostí je náročné a musí splňovat ty nejpřísnější kritéria.

Jen díky spojení s městem tak mohli například v nedalekých Municích konečně odbahnit obecní rybníky nebo v Poněšicích s pouhou dvacítkou trvale žijících obyvatel opravit komunikaci za pět milionů.

„V obcích stavíme nová zázemí pro sportovce a modernizujeme zbrojnice dobrovolných hasičů, kteří zase pomáhají s organizací tradičních vesnických poutí a různých sportovních klání,“ doplnil Raus a dodal, že Hluboká hlavně poskytuje lidem z okolí kompletní servis, který malé obce nejsou schopny zajistit. Volnými místy v mateřské a základní škole počínaje i mobilní péčí pro handicapované a ubytováním v moderním domově pro seniory konče.

Hluboká nad Vltavou připravuje turistickou stezku pro vozíčkáře

Každá obec přitom má svůj vlastní rozpočet podle počtu obyvatel a je jen na ní, jak s penězi naloží. Hlubocká radnice totiž už před lety vytvořila systém osadních výborů, kam si lidé z vesnic volí své zástupce, kteří sami nejlépe vědí, co místní nejvíce potřebují. Na hlubockou radnici se pak obracejí s požadavky na náročnější investice, kterými jsou v poslední době například hlubinné vrty, aby lidem nezůstaly kvůli změnám klimatu jejich vesnice bez vody. Spolu s rozsáhlým projektem, který obce propojí s Hlubokou sítí cyklostezek, se tak z často zapomenutých míst už v blízké době stanou turisticky atraktivní a vyhledávané lokality.

Jihoceskenovinky.cz informovala Mgr. Lucie Jozová za Městský úřad Hluboká nad Vltavou.

(jv,jihoceskenovinky.cz foto:měú hn/v)