Svátek má: Patricie

Regiony

Velikost textu:

Třetí ročník participativního rozpočtu, pokračuje do finále

Třetí ročník participativního rozpočtu, pokračuje do finále

Třetí ročník participativního rozpočtu v Českém Krumlově představuje projekty, které postupují do hlasování.

Český Krumlov
11. října 2019 - 07:30

Šestnáct z pětapadesáti návrhů, které obdržela krumlovská radnice v rámci třetího ročníku participativního rozpočtu, pokračuje do finálního výběru. O vítězných projektech, které se budou realizovat příští rok, rozhodnou obyvatelé v listopadovém hlasování.

Do třetího ročníku participativního rozpočtu, ve kterém předkládají sami obyvatelé města své nápady, čím vylepšit okolí svých domovů, přišlo padesát pět námětů v osmi městských částech. Z nich odborní konzultanti a zaměstnanci městského úřadu po projednání s předkladateli vybrali konečných šestnáct námětů, které postupují do hlasování.

Pro třetí ročník město navýšilo celkovou částku na jeden milion korun, který si rozdělí jednotlivé projekty.

„Začínali jsme na půl milionu a s každým dalším ročníkem přidáváme do participativního rozpočtu více peněz. Objevují se zajímavé náměty, které můžeme realizovat dle představ obyvatel,“ uvádí starosta Dalibor Carda.

V Českém Krumlově již potřetí sklidili úrodu vinné révy

Projekty, mezi kterými bude moci veřejnost vybírat své favority, jsou zveřejněny na webových stránkách www.rozpocet.KrumlovSobe.cz. Zde jsou k dispozici i stručné anotace a mapa s označením míst pro případné realizace projektů. V mapě jsou uvedené i neúspěšné projekty s odůvodněním, proč do hlasovaní nemohly postoupit.

„Nejčastěji se jedná o návrhy, které podstatně přesahují daný rozpočet, nebo nejsou realizovány na majetku města,“ vysvětluje koordinátorka projektu Radka Ondriášová.

Jedinou městskou částí, kde nebyl předložen projekt vhodný pro realizaci v roce 2020, je Vyšný. Alokovaná částka se tak pro tuto oblast přesouvá do příštího roku.

Aktuálně přichází prostor i pro samotné předkladatele. Je v jejich režii, aby motivovali sousedy k hlasování pro jejich konkrétní projekt. Hlasování bude spuštěno elektronicky 1. listopadu a potrvá do 15. listopadu 2019. Pravidla a podrobnější informace k participativnímu rozpočtu jsou k dispozici na www.rozpocet.KrumlovSobe.cz

Rozdělení peněz pro jednotlivé části města. Území města bylo rozděleno do devíti částí, pro které pak byla z 1 000 000 korun vyčleněna konkrétní částka podle předem stanoveného klíče. Sestává z pevné částky, k níž je připočtena proměnná částka podle počtu obyvatel. Z participativního rozpočtu bylo vyčleněno centrum města, území městské památkové rezervace. Jeho rozvoj je dlouhodobě podporován prostřednictvím jiných zdrojů, např. programu regenerace městských památkových zón a rezervací.

Jihoceskenovinky.cz informovala Mgr. Petra Nestávalová tisková mluvčí, Městský úřad Český Krumlov.

(jv,jihoceskenovinky.cz foto:arch)