Svátek má: Agáta

Regiony

Velikost textu:

Horští záchranáři záchraňovali turistu s infarktem myokardu

Horští záchranáři záchraňovali turistu s infarktem myokardu

Turista ve věku sedmdesát let po poledni utrpěl na cestě pod Plešným jezerem náhlou srdeční příhodu, jeho syn stačil dojet pro potřebnou pomoc.

Záchrana turisty
2. září 2019 - 07:30

Přestože turista byl pěší, syn měl na výletě kolo a ihned odjel na stanici HS do Nové Pece. „V mobilu neměl ani naše krizové číslo 1210, ani aplikaci Záchranka. Protože ho ve stresu nenapadlo zavolat linku 155, jel asi patnáct minut trasu mezi místem, kde čekal jeho otec, a naší služebnou,“ uvedl k nahlášení případu Petr Hladík, zasahující člen Horské služby Šumava.

Horští záchranáři se ihned spojili s dispečinkem Zdravotnické záchranné služby a vyrazili k pacientovi. „Domluvili jsme se, že k nám vypraví sanitní vůz a posádku s lékařem. Otec telefonem z místa uvedl, že cítí silnou pálivou bolest na hrudi a má potíže s dechem. Vzhledem k jeho věku jsme mohli předpokládat, že jde o srdeční příhodu,“ popsal výjezd Petr Hladík.

Jakmile dorazili členové HS k muži, zjistili, že potíže trvají. Naložili jej proto do terénního automobilu a připojili na Automatizovaný externí defibrilátor. „Ten potvrdil předpokládaný zdravotní stav pacienta, ale nedoporučil žádný výboj. Převezli jsme ho tedy k naší stanici a předali lékaři ZZS. Ten v jejich sanitce udělal EKG a online ho poslal do nemocnice,“ řekl záchranář Hladík.

Po krátké chvíli přišly z nemocničního zařízení výsledky. „EKG potvrdil, že muž utrpěl infarkt. Posádka vozu ZZS proto kontaktovala Leteckou záchrannou službu Armády ČR z Bechyně. Jejich vrtulník pak přistál přímo v Nové Peci, zdravotníci pacienta naložili a transportovali do Českých Budějovic,“ doplnil Petr Hladík.Záchrana turisty byla jednou z akcí, ke kterým je po celý rok Horská služba připravena jako složka Integrovaného záchranného systému. „Jde o zásah v nepřístupném horském příhraničním terénu, kam by se sanitka nikdy neměla šanci dostat. Vzhledem k tomu, že naši záchranáři se v takových lokalitách dokáží pohybovat velice rychle, je často první fáze záchrany života na nás,“ komentoval záchranu turistova života Michal Janďura, náčelník Horské služby Šumava.

Jihoceskenovinky.cz informoval Radek Zeman, tiskový mluvčí Horské služby ČR, oblast Šumava.

(jv,jihoceskenovinky.cz foto:arch.hsčr)