Svátek má: Zbyšek

Regiony

Velikost textu:

V Temelíně nastartovali reaktor druhého bloku

V Temelíně nastartovali reaktor druhého bloku

V pondělí ráno nastartoval provozní personál reaktor druhého bloku. Následovat budou fyzikální a energetické testy.

Reaktor druhého bloku
29. srpna 2018 - 07:30

Výrobu elektřiny plánuje ČEZ z druhého temelínského bloku obnovit během tohoto týdne. Ke startu reaktoru došlo krátce po osmé hodině. Spouštění reaktoru je velmi pozvolné. Vše se děje pomocí snižování koncentrace kyseliny borité v reaktoru. Při dosažení určité úrovně dochází k štěpné reakci. Na začátku je výkon reaktoru pod jedním procentem a připravuje se první část testů. Jimi fyzici ověřují například správnost zavezení paliva nebo účinnost regulačních tyčí. Ty trvaly přibližně den a poté se bude výkon pozvolna zvedat a budou následovat další testy.


„Velmi pečlivě budeme sledovat turbínu, na které byl velký rozsah prací. Nelze tedy vyloučit, že ještě před připojením bloku, dojde k jejímu vyvažování. To jsou všechno věci, které mají vliv na termín připojení bloku,“ uvedl temelínský ředitel Jan Kruml.


Z důvodu plánované výměny paliva a provedení kontrol je druhý temelínský blok odstaven od 29. června. Obnovit výrobu elektřiny by měl druhý blok během tohoto týdne. Odstávka prvního bloku proběhla od loňského prosince do začátku března, trvala 83 dní a ČEZ ji zvládl s šestidenním předstihem. Aktuálně je první blok jihočeské jaderné elektrárny v provozu na plném výkonu. Od začátku roku vyrobil Temelín 9,2 TWh elektřiny.

Jihoceskenovinky.cz informoval Ing. Marek Sviták, tiskový mluvčí JE Temelín Skupiny ČEZ.

(jv,jihoceskenovinky.cz foto:m.sviták)