Svátek má: Taťána

Regiony

Velikost textu:

Čtvrť Dvorce v Táboře získá za půl roku novou tvář

Čtvrť Dvorce v Táboře získá za půl roku novou tvář

Město Tábor předalo v pátek 24.ledna 2020 firmě Pragotrade staveniště (tzv. Dvorce) za účelem realizace investice nazvané „Demolice a úpravy ploch areálu bývalých kasáren Jana Žižky v Táboře.“

Čtvrť Dvorce
28. ledna 2020 - 07:30

Výsledkem prací bude rozlehlé, čisté a zelené prostranství, které bude veřejně přístupné. Cena zakázky je zhruba 5,5 milionu korun bez DPH. Doba realizace je 6 měsíců. Kontrolní dny se budou konat jednou za 14 dní.

Jak vysvětlil Vladimír Kofroň z městského Odboru investic a strukturálních fondů, nejdříve přijdou na řadu bourací práce. K zemi padne někdejší ubytovna přiléhající k ulici Kyjevská, zděné oplocení, budova bývalých skladů a pás garáží. Celkem se zdemontuje 11 objektů.  

Bývalé vojenské stavby firma zdemontuje, panely vytrhá, bouraný materiál zčásti rozdrtí a odveze, zčásti ponechá na místě po budoucí využití. Na likvidaci azbestových materiálů si firma musí sehnat povolení Krajské hygienické stanice. Na místě zůstane asi 10 tisíc metrů krychlových nezávadné drtě, která poslouží pro vznik pozvolných terénních vln. Ty budou překryty geotextilií a zeminou a následně budou zatravněny. Areál protne štěrková cesta, která naváže na Kyjevskou ulici a park u popraviště. Uprostřed vznikne hřiště na pétanque.

„Už letos v létě se můžeme těšit na nový venkovní otevřený prosvětlený prostor,“ sdělil starosta Tábora Štěpán Pavlík. O budoucím využití tohoto území rozhodne tzv. urbanistický workshop.

Citlivá část stavby se nachází nedaleko parku u popraviště. Město důrazně nařídilo zhotoviteli, že pamětní desky obětem II. světové války musejí být chráněny dřevěným bedněním. Směrem k popravišti zůstane stát dva metry vysoký plot.

V souvislosti s pracemi Odbor životního prostředí povolil kácení náletových dřevin. U velkých stromů odborníci provedou bezpečnostní řez. Ze staveniště je vyjmut (nedaleký) výběh pro psy, ale pejskaři musejí počítat s tím, že v sousedství bude půl roku panovat zvýšený stavební ruch.


Město Tábor se předem omlouvá za dočasný hluk a prašnost při bourání předmětných staveb. Zhotovitel udělá vše, aby tyto vlivy zbytečně neobtěžovaly obyvatele přilehlých částí obytných domů.

Poznámka: Dvorci nazýváme plochu bývalých kasáren Jana Žižky mezi ulicemi kpt. Jaroše, Kyjevskou, parkem u popraviště, zimním stadionem a jižní hranou Náchodského sídliště. Jedná se o rozlehlou plochu téměř 9 hektarů (stavby se týká asi 6 hektarů) s obvodem přes 1,2 km.

Jihočeskénovinky.cz informoval Mgr. Luboš Dvořák, mluvčí, město Tábor.

(jv,jihoceskenovinky.cz,foto:tábor)