Svátek má: Slavomír

Regiony

Velikost textu:

Pro těžce zraněného rakouského cyklistu letěl vrtulník

Pro těžce zraněného rakouského cyklistu letěl vrtulník

Vrtulník v úterý po poledni musel letět na cyklostezku mezi Novou Pecí a Stožcem, dvaasedmdesátiletý cyklista z Rakouska se zde velmi těžce zranil.

Převoz zraněného cyklisty
24. června 2020 - 07:30

Muž se podle informací po cca pěti kilometrech jízdy na kole zapovídal s kamarádkou a sjel do příkopu vedle stezky.

„Na místo jsme dorazili první a ihned jsme podle toho, jak nám popsal příznaky, zjistili, že došlo pravděpodobně k poranění páteře. Poté k nám dorazil i sanitní vůz Rychlé zdravotnické pomoci z Horní Plané a přilétl i vrtulník Letecké záchranné služby Armády ČR z Bechyně,“ popsal výjezd Ondřej Zeman, zasahující člen Horské služby Šumava.

Nehoda kamiónu s kuřaty u Chýnova. Zemřel řidič i závozník

Záchranáři cyklistovi nasadili krční límec a šetrně jej umístili do vakuové matrace. „Pak si pána převzal lékař LZS. Vzhledem k tomu, že jejich vrtulník přistál na louce blízko místu ošetření, mohli jsme pacienta pomalu a opatrně přenést na palubu. Posádka ho pak transportovala k dalšímu ošetření do nemocnice v Českých Budějovicích,“ doplnil Ondřej Zeman a dodal, že u nehody asistoval i zdravotnický záchranář, který je na Šumavě nyní na dovolené.


Přesto, že není víkend a prázdniny ještě oficiálně nezačaly, pohybuje se na Šumavě v těchto dnech velké množství cyklistů i turistů. „Hlavní nápor očekáváme až za týden, ale už nyní je jasné, že úrazů, především u neopatrných cyklistů, bude přibývat. Upozorňuji proto všechny milovníky kol, aby bezpodmínečně dodržovali všechny zásady bezpečnosti horského cyklisty,“ důrazně varoval Michal Janďura, náčelník Horské služby Šumava.

Jihoceskenovinky.cz informoval Radek Zeman, tiskový mluvčí Horské služby ČR.

(jv,jihoceskenovinky.cz foto:hs)