Svátek má: Slavomír

Regiony

Velikost textu:

Jihočeský kraj chce zachovat venkovské prodejny

Jihočeský kraj chce zachovat venkovské prodejny

Částkou čtyři miliony korun podpoří Jihočeský kraj 31 venkovských prodejen v rámci každoročního dotačního programu.

Ilustrační foto
3. června 2020 - 07:30

Rozhodnutí krajského zastupitelstva potvrdil náměstek hejtmanky Pavel Hroch s tím, že hlavním cílem je zachování těchto obchodů pro místní obyvatele a zkvalitnění služeb.

Z 31 projektů, které hodnotící komise schválila k podpoře, lze podle Hrocha například jmenovat stavební úpravy prodejny v Rychnově u Nových Hradů na Českobudějovicku s dotací 215 tisíc, rekonstrukci vytápění v prodejně potravin a smíšeného zboží v Chřešťovicích na Písecku s dotací 208 tisíc, rekonstrukci prodejny potravin v Ratajích na Táborsku s dotací 140 tisíc, rekonstrukci venkovské prodejny v Lažištích na Prachaticku s dotací 145 tisíc, výměnu vstupních dveří a výlohy prodejny COOP JEDNOTA v Horním Dvořišti na Českokrumlovsku s dotací 80 tisíc, opravu prodejny v Hříšicích na Jindřichohradecku s dotací 106 tisíc či dotaci 112 tisíc korun na podporu venkovské prodejny ve Štěchovicích na Strakonicku.

Náměstek hejtmanky zároveň vyzdvihl důležitost tohoto dotačního programu. „Slouží nejen k podpoře místních prodejen, ale i života na venkově, jako takového. „Kraj usiluje o to, aby i naše vesnice byly zejména kvalitním místem pro život, a ne pouhými ubytovnami k přenocování. A právě obchody, stejně jako například hospody, patří k místům, kde se mohou lidé také setkávat. Nezastupitelný je pak jejich význam zejména pro starší občany,“ řekl Hroch.


Hejtmanka Ivana Stráská připomněla, že loni byly venkovské prodejny podpořeny částkou o 20 tisíc korun nižší. „Právě pro nezastupitelný význam venkovských prodejen pro život na vesnici jsme se rozhodli nesnižovat v rámci úsporných opatření spojených s koronavirovou pandemií částku určenou na tento dotační titul,“ zdůraznila.

Jihoceskenovinky.cz informoval Mgr. Radek Šíma za Krajský úřad Jihočeského kraje, České Budějovice.

(jv,jihoceskenovinky.cz foto:arch)