Svátek má: Vladislav

Regiony

Velikost textu:

Liliová louka v Písku udělá radost lidem a poslouží hmyzu

Liliová louka v Písku udělá radost lidem a poslouží hmyzu

Dvě liliové louky už co nevidět rozkvetou v Písku díky spolupráci koordinátora městské zeleně se zahradníky městských služeb.

Liliová louka
29. května 2020 - 07:30

„Liliová louka nás zaujala v loňském roce v krajském městě, proto jsme se rozhodli vyzkoušet ji také u nás v Písku. Svojí paletou barev a druhovou pestrostí určitě zaujme obyvatele města, a protože jsou vysázené lilie dosety směsí lučních květin a letniček, bude prospěšná i pro hmyz,“ informuje Ondřej Kofroň, koordinátor městské zeleně z odboru životního prostředí.

Na strojovou výsadbu se přijeli se v květnu se zájmem přijeli podívat i zástupci měst Strakonice a Tábor. Té však předcházelo již od začátku roku vytipování vhodných lokalit, jejich příprava, ale také velká nejistota, zda k realizaci vůbec dojde.

„Vzhledem ke globální pandemii jsme museli s dodavateli řešit dopravu hlíz lilií, které uvízly ve Francii a také dopravu sázecího stroje, který v době uzavřených hranic zůstal na Slovensku,“ vzpomíná Ondřej Kofroň na problémy, které vytvoření louky provázely. I přes tyto obtíže se podařilo výsadbu provést ve vhodném termínu tak, aby květiny naplno rozkvetly již v tomto roce.

Počátkem léta bude možné louku obdivovat v centrálním prostoru před pomníkem legionářů v parku na Mírovém náměstí. Tomuto místu se tak po několika letech vrátí atraktivita v podobě proměnlivé květinové výsadby. Druhou lokalitou, kde bude louka k vidění, je promenáda pod píseckým hradem. Vidět tedy bude také od Kamenného mostu a z cyklostezky na protějším břehu řeky, aby svou barevností upoutala a potěšila i turisty, kteří do Písku zavítají.

„Liliová louka je složena z několika druhů lilií, které nakvétají postupně, a proto se budou záhony barevně měnit. Objevovat se zde budou barvy v tónech teplého léta – žlutá, oranžová a purpurová. Později se začnou prosazovat květiny z luční a letničkové směsi, vlčí máky, chrpy, řebříčky či sluncovky kalifornské,“ doplňuje Ondřej Kofroň.


Tyto rostliny zde budou dominovat až do zámrazu, kdy se celý záhon poseče, aby v dalším roce a po dobu alespoň následujících pěti let znovu těšil oči kolemjdoucích. Louky nyní potřebují klid na to, aby vůbec mohly vyrůst, stanoviště byla proto opatřena cedulkami s textem „Budu pro hmyz i pro oko“. Tak mějte oči otevřené, ať si tu slibovanou barevnou krásu nepošlapete.

Jihoceskenovinky.cz informovala Mgr. Irena Malotová, tisková mluvčí Městského úřadu Písek.

(jv,jihoceskenovinky.cz foto:měú)