Svátek má: Květa

Regiony

Velikost textu:

Čerenkovovo záření mohli pozorovat i pracovníci elektrárny

Čerenkovovo záření mohli pozorovat i pracovníci elektrárny

Pouze několik dní v roce mohou pracovníci Jaderné elektrárny Temelín vidět unikátní fyzikální jev, který jinak může pozorovat jen úzká skupina vědců za pomoci speciálních detektorů.

Čerenkovovo záření
6. května 2015 - 10:00

Tak zvané Čerenkovovo záření vzniká v prostředí, kde jsou částice rychlejší než světlo. Takové podmínky nabízí právě jaderný reaktor. Během odstávky, kdy je reaktor otevřen a manipulace s palivem probíhají pod vodu, mohou Čerenkovovo záření pozorovat i pracovníci elektrárny.

Uvnitř reaktoru jsou totiž částice rychlejší než světlo, které je ve vodě světlo zpomaleno na 226 000 km/s, zatímco ve vakuu letí rychlostí 300 000 km/s.

Záření objevil v roce 1934 ruský fyzik P. A. Čerenkov. Nyní se tento jev používá k detekci kosmického záření, které na zemi dopadá.

Jadernou maturitu v Temelíně složilo 33 studentů

Nově by Čerenkovovo záření mohlo najít uplatnění i v medicíně. Konkrétně v radioterapii používané k léčbě onkologických onemocnění. Pomocí ionizačního záření jsou likvidovány zhoubné buňky. Díky Čerenkovovu záření by lékařský zákrok mohl být přesnější a šetrnější k lidskému tělu. Jihoceskenovinky.cz informovaln Ing. Marek Sviták, tiskový mluvčí JE Temelín Skupiny ČEZ.

(jv,Jihoceskenovinky.cz foto: František Musil)