Svátek má: Květa

Regiony

Velikost textu:

Starší muž spadl na Šumavě pod rolbu

Starší muž spadl na Šumavě pod rolbu

Pětašedesátiletý muž v pondělí zřejmě uklouzl, když fotografoval jedoucí rolbu na běžecké trase mezi Horskou Kvildou a Filipovou hutí, a spadl pod vozidlo.

Ilustrační foto
22. ledna 2016 - 10:00

„Podle našich informací rolbař okamžitě zastavil, zavolal na šumavský dispečink Horské služby a sám začal ihned s první pomocí. Výzvu k zásahu jsme obdrželi v 11:21 a na místě nehody jsme byli během asi deseti minut. Ihned jsme převzali ošetřování a zjistili, že pán upadl pod zadní část rozjeté rolby, a to hlavou,“ popsal okolnosti zásahu a samotné nehody Miroslav Cinádr, zasahující člen Horské služby Šumava.

Zraněný utrpěl mnohočetná tržná poranění obličeje i ostatních částí hlavy, jinak zřejmě další poranění neměl. Podle rolbaře byl ovšem krátce v bezvědomí a pravděpodobně zároveň utrpěl otřes mozku.

„Také ztratil dost krve. Vlivem těchto okolností byl silně neklidný, takže ošetření ran bylo náročné. K nehodě ale dorazili i členové Informační a strážní služby NP Šumava, kteří nám s pacientem pomohli,“ doplnil Miroslav Cinádr.

Vzhledem k silnému pokrytí krvácejících ran nemohli záchranáři zraněnému nasadit krční límec. Proto mu hlavu zafixovali až do vakuové matrace a naložili na saně za sněžný skútr. Poté následoval transport na Horskou Kvildu. Sem také dorazili povolaní zdravotníci a též vrtulník Letecké záchranné služby z Plzně-Líní. Jeho posádka si pacienta převzala, stabilizovala a převezla následně do nemocnice k dalšímu ošetření.

Lyžařka na Kramolíně utrpěla těžké zranění

„V těchto dnech stále přibývá další sníh a na veřejných komunikacích, běžkařských tratích i sjezdovkách se pohybuje větší počet technických vozidel. Doporučuji proto všem pěším i na lyžích zvýšenou opatrnost,“ varoval návštěvníky pohoří Michal Janďura, náčelník Horské služby Šumava. Dodal, že toto varování se samozřejmě netýká jen jmenovaných, ale také automobilistů či rekreantů na terénních čtyřkolkách.

Jihoceskenovinky.cz informoval Radek Zeman za tiskový servis Horské služby ČR, oblast Šumava.

(jv,Jihoceskenovinky.cz foto:arch.P.Pechoušek)