Svátek má: Kryštof

Regiony

Velikost textu:

Obyvatelé Českého Krumlova hlasují o realizaci projektů v příštím roce

Obyvatelé Českého Krumlova hlasují o realizaci projektů v příštím roce

Druhý ročník participativního rozpočtu v Českém Krumlově představuje projekty, pro které mohou obyvatelé hlasovat.

Český Krumlov
1. listopadu 2018 - 07:30

Přesně polovina návrhů, které dorazily na krumlovskou radnici v rámci participativního rozpočtu, pokračuje do finálního výběru. O zájem obyvatel se bude ucházet dvacítka projektů, z nichž budou v příštím roce realizovány ty, které získají nejvíc hlasů v připravovaném hlasování. To bude spuštěno 1. listopadu a potrvá do 15. listopadu 2018.

Do druhého ročníku participativního rozpočtu, tj. projektu, ve kterém předkládají sami obyvatelé města své nápady, čím vylepšit okolí svých domovů, přišly čtyři desítky námětů v osmi městských částích. Z nich odborní konzultanti a zaměstnanci městského úřadu po projednání s předkladateli vybrali konečných dvacet námětů, které postupují do hlasování. Hlasováním vyberou Krumlováci projekty, jež se budou realizovat v příštím roce.

Stejně jako v minulém roce získá městská část, ve které se zapojí do hlasování procentuálně nejvíc lidí, bonus v podobě 50 tisíc korun pro další ročník. V pilotním roce tuto prémii získaly Nové Dobrkovice. Pro druhý ročník město navýšilo i celkovou částku na tři čtvrtě milionu korun, které půjdou z rozpočtu na projekty obyvatel.

Projekty, mezi kterými bude moci veřejnost vybírat své favority, jsou zveřejněny na webových stránkách www.rozpocet.KrumlovSobe.cz. Zde jsou k dispozici i stručné anotace a mapy s označením míst pro případné realizace projektů. Jedinou městskou částí, kde nebyl předložen projekt vhodný pro realizaci v roce 2019, je Vyšný. Alokovaná částka se tak pro tuto oblast přesouvá do příštího roku.

Nyní přichází prostor i pro samotné předkladatele. Je v jejich režii, aby motivovali sousedy k hlasování pro jejich konkrétní projekt.

Jak hlasovat: Občané mohou hlasovat pouze pro náměty ve čtvrti, kde mají trvalé bydliště. Princip hlasování spočívá v tom, že hlasující má k dispozici sumu, která odpovídá alokované částce pro danou oblast. Hlasující může „utrácet – hlasovat“ pro jeden, dva či více projektů. Celková suma jím vybraných projektů však nesmí přesáhnout schválený rozpočet pro oblast. Aplikace sama upozorní, pokud cena vybraných projektů bude nad schváleným rámcem. Zda hlasující upřednostní jeden velký projekt nebo tři menší, to je na jeho rozhodnutí. Vítězný projekt bude ten, který bude mít nejvíce hlasů. Pokud se v dané oblasti do rozpočtu vejdou dva projekty, mohou být uskutečněny oba.

Hlasování bylo spuštěno 1. listopadu a potrvá do 15. listopadu 2018.

Borskému náměstí dominuje barokní chrám sv. Mikuláše

Město rovněž vyzývá k aktivní účasti v hlasování i veřejnost z městských částí, kde byl k realizaci vybrán pouze jeden projekt. Ta čtvrť, jejíž občané budou v hlasování procentuálně nejaktivnější, obdrží zmiňovaný padesátitisícový bonus.

Vítězné projekty budou oznámeny v prosinci 2018 a zahrnuty do harmonogramu realizace v roce 2019. 

Rozdělení finančních prostředků pro jednotlivé části města. Území města bylo rozděleno do devíti částí, pro které pak byla z 750 000 korun vyčleněna konkrétní částka podle předem stanoveného klíče. Sestává z pevné částky, k níž je připočtena proměnná částka podle počtu obyvatel. Z participativního rozpočtu bylo vyčleněno centrum města, území městské památkové rezervace. Jeho rozvoj je dlouhodobě podporován prostřednictvím jiných zdrojů, např. programu regenerace městských památkových zón a rezervací. Z prvního ročníku bylo ještě do letoška připočteno 106 211 korun: Špičáku 33 968 korun za loňský nerealizovaný projekt, Slupenci 22 243 korun, který loni neměl v hlasování žádný projekt a bonusových 50 000 korun získaly navíc Nové Dobrkovice za nejvyšší účast v hlasování.

Jihoceskenovinky.cz informovala Mgr. Petra Nestávalová, tisková mluvčí města Český Krumlov.

(jv,jihoceskenovinky.cz foto:arch)