Svátek má: Oldřiška

Byznys

Velikost textu:

Americká inflace nezrychluje, česká zpomaluje

Americká inflace nezrychluje, česká zpomaluje

Prezident amerického Fedu dnes bude pokračovat ve svém projevu před americkým Kongresem. Jeho včerejší holubičí prohlášení podpoří dnešní statistika americké inflace, která zůstane pod cílem Fedu.

Ilustrační foto
11. července 2019 - 09:45

Spotřebitelská inflace bude zveřejněna i u nás. Počítáme, že ceny meziměsíčně zůstanou nezměněny a meziroční inflace zpomalí, uvedla Monika Junicke, analytička Komerční banky.

Inflace v zámoří neroste

Americká spotřebitelská inflace zůstala pravděpodobně utlumená i v červnu. Předpokládáme, že se spotřebitelské ceny meziměsíčně nezměnily. Tím jejich meziroční dynamika zůstává nadále pod cílem americké centrální banky. Přesto je pravděpodobné, že se v květnové a v červnové inflaci promítají také vyšší ceny v důsledku cel na čínské zboží, která byla zavedena 10 května. Jejich dopad do celkové inflace by však měl zůstat pouze malý.

Powell promluvil, dolar oslabil

První odhad červnové inflace v Německu malinko překvapil trh, když ceny o tři desetiny meziměsíčně vzrostly a meziroční inflace o dvě desetiny zrychlila. Druhý odhad pak korigoval i harmonizovanou inflaci o dvě desetiny nahoru. Za mírným zrychlením růstu spotřebitelských cen najdeme především vyšší ceny energií, služeb i potravin.

Včerejší vystoupení guvernéra amerického Fedu Jerome Powella vyhnalo dolar ke slabším hodnotám. Powell připustil, že tržní očekávání na snižování sazeb v červenci jsou správná. Zdůraznil, že nejistoty okolo globálního obchodu od posledního červnového zasedání nadále zhoršují výhled pro americkou ekonomiku a více členů FOMC vidí důvod pro uvolněnější měnovou politiku.

Holubičí tón posledního zasedání Fedu potvrdil také včera zveřejněný zápis. Někteří členové připustili, že ekonomika ztrácí na dynamice v důsledku globálních nejistot, což se odráží v nižší důvěře i ve statistikách průmyslové aktivity. Zatímco celkové finanční podmínky nadále podporují růst, je potřeba měnovou politiku v budoucnu uvolnit, aby se vykompenzovaly nejistoty z globálního výhledu a nadále podpořil ekonomický růst.

Trhy už s jistotou počítají se snížením úrokových sazeb v červenci, dolar v reakci na Powellovo vystoupení i zveřejněný zápis oslabil o 0,5 % na 1,127 USD/EUR.

Inflace zůstane v horní polovině cílového pásma

Spotřebitelská inflace v červnu pravděpodobně zpomalila poté, co v květnu vyskočila na 2,9 %. Meziměsíčně zůstaly červnové ceny nezměněny, když podle našeho odhadu levnější pohonné hmoty vykompenzovaly vyšší ceny potravin. Spotřebitelská inflace by se v průběhu roku měla držet okolo 2,5 %, tedy v horní polovině pásma, které cíluje Česká národní banka. Té se tak otevírá cesta k tomu, aby letos ještě jednou zvýšila úrokové sazby.

Záznam z posledního zasedání MNB nic nového nepřinesl

Česká koruna si včera mnoho pohybu neužila a po celý den se pohybovala v těsné blízkosti 25,57 CZK/EUR. V závěru obchodování pod tíhou zpráv ze zámoří ale skokově oslabila nad 25,60 CZK/EUR. Následně mírně zkorigovala a dnes otevírá na 25,58 CZK/EUR. Maďarský forint během včerejšího dne mírně oslabil na 325,7 HUF/EUR. Přispělo k tomu i zveřejnění záznamu z posledního zasedání maďarské centrální banky, který ukázal, že pro zachování úrokových sazeb na historickém minimu byli všichni členové bankovní rady. Naopak polský zlotý otevírá obchodování v Evropě o 0,2 % silnější na 4,266 PLN/EUR, doplnila Monika Junicke.

(mj, jk, prvnizpravy.cz, foto: arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
89.2
ČEZ
456.5
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
527
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
516
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
680
PHILIP MORRIS ČR A
13360
O2 C.R.
218
UNIPETROL
382.5
VIG
505