Svátek má: Doubravka

Byznys

Velikost textu:

Česká národní banka dnes opět přitáhne měnové šrouby

Česká národní banka dnes opět přitáhne měnové šrouby

ČNB dnes zvýší úrokové sazby o 25 bb. Peněžní trh s tím plně počítá. Nová prognóza ČNB bude ukazovat potřebu jejich dalšího zvyšování v průběhu letošního i příštího roku.

Ilustrační foto
5. srpna 2021 - 09:30

Statistika maloobchodních tržeb ČR za červen ukáže další meziměsíční nárůst ovšem již pomalejším tempem. Německé průmyslové objednávky pravděpodobně v červnu z části zkorigovaly květnový pokles, píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz Michal Brožka, analytik Komerční banky.

Maloobchod v ČR ukáže další nárůst tržeb

Na dnešním zasedání ČNB očekáváme zvýšení hlavní repo sazby o dalších 25 bb na 0,75 %. Pravděpodobně se opět objeví hlas ve prospěch zvýšení o 50 bb, nicméně s ohledem na stále značnou nejistotu prognózy se kloníme spíše k standardnímu zvýšení o 25 bb. Nově zveřejněná prognóza by s ohledem na vyšší růst průmyslových cen i vyšší inflační očekávání v souvislosti s aktuálně rychlejší inflací mohla ukázat ve srovnání s předchozí prognózou z května potřebu většího utažení měnové politiky. Na konci letošního roku čekáme hlavní repo sazbu na úrovni 1,25 %, což je blízko tržního očekávání. Dnešní zvýšení o 25 bb je peněžním trhem plně započítáno a existují i spekulace na možnost zvýšení o 50 bb. V případě nárůstu reposazby na 0,75 % by tak reakce trhu měla být slabá a významnější vliv na vývoj kurzu koruny by tak měla mít zveřejněná prognóza a výroky na následné tiskové konferenci. V ČR dnes dále bude zveřejněn vývoj maloobchodu za červen. Poté, co jeho tržby v květnu přebily odhady trhu, očekáváme i pro červen růst, i když pozvolnějším tempem, protože již bylo dosaženo předpandemické úrovně.

Z dat globálního významu dnes budou stát za pozornost německé průmyslové objednávky. Zde po květnovém výrazném meziměsíčním poklesu o 3,7 % čekáme v červnu růst o 2,8 %. Údaj poskytne indikaci pro zítřejší zveřejnění průmyslové výroby v Německu i ČR. Nicméně rozdíl mezi objednávkami a produkcí může být značný.Aktivita v americkém sektoru služeb na maximu

Včera zveřejněný údaj o vývoji zaměstnanosti v soukromém sektoru USA za červenec zklamal. Oproti 683 tisícům odhadovaných trhem byl počet nových pracovních míst ani ne poloviční. Údaj tak negativně naladil trh před pátečním zveřejněním ostře sledovaných dat z trhu práce. Naopak ISM index aktivity v sektoru služeb přebil všechny odhady, když v červenci vzrostl na historicky nejvyšší úroveň 64,1 bodu z předchozích 60,1 bodu.  Evropské akciové trhy dnes lehce vzrostly, zatímco americké zahájily dnešek mírným poklesem. Těm později neprospěla slova vice-prezidenta Fedu Richarda Claridy, který řekl, že očekává oznámení o začátku konce programu nákupu aktiv později v tomto roce a naplnění podmínek pro růst úrokových sazeb v roce 2022, což by mělo vést k jejich zvýšení v průběhu roku 2023.

Americký dolar proti euru oslaboval, ale po zveřejnění nečekaně silného ISM indexu a výrocích Claridy posílil na 1,184 USD/EUR. Česká koruna společně s ostatními středoevropskými měnami posilovala a dosáhla na 25,42 CZK/EUR. Později s posilujícím dolarem většinu včerejších zisků umazala.

(rp,prvnizpravy.cz,kb,foto:arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
104.6
ČEZ
813
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
1099
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
982
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
832
PHILIP MORRIS ČR A
16760
O2 C.R.
269
UNIPETROL
382.5
VIG
651