Svátek má: Lukáš

Byznys

Velikost textu:

Číslem týdne bude české HDP, překvapí vyšším výsledkem?

Číslem týdne bude české HDP, překvapí vyšším výsledkem?

Hlavní událostí tohoto týdne by měly být výsledky české ekonomiky (HDP) za třetí kvartál. Poslední čísla podle našeho nowcastu zvyšují šance na velice dobrý výsledek.

Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
13. listopadu 2017 - 09:50

Pokud by viditelně překonal 5 %, byl by to pro ČNB důvod zamyslet se nad rychlejším růstem sazeb, než ukazuje poslední prognóza. Náš nowcast přitom ukazuje, že takové zrychlení ekonomiky můžeme klidně čekat  - odhaduje za třetí kvartál růst 5,5% meziročně, uvedl Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance.

Další růst sazeb “již” v tomto roce ovšem nehledě na silná čísla může být řadě centrálních bankéřů proti gustu. Ze zápisu z posledního zasedání jasně vyplynulo, že ČNB preferuje “postupný” růst sazeb. Bojí se, že by agresivnějším růstem sazeb dala koruně zelenou k výraznějším ziskům, které by inflaci nazpátek zadupaly do země. Současně i proto, že by mohly nepřiměřeně ohrozit finanční stabilitu - zadluženým podnikům a domácnostem by úrokové náklady vzrostly příliš rychle a mohly by proto mít problém se splácením svých závazků.


Na lepší čísla taky nemusí hned nutně reagovat super-pozitivně česká koruna. Po vyšší inflaci se jí nakonec nepodařilo zdolat 25,50 EUR/CZK a brzdit ji na začátku tohoto týdne může vyšší globální averze k riziku - index VIX vyskočil za poslední týden o 25 %. Kdyby ale ČNB začala po silných číslech připravovat trhy na růst sazeb v prosinci, těžko by korunu něco dokázalo zastavit…., dodal Jan Bureš.

(jb, jk, prvnizpravy.cz, foto: pl)