Svátek má: Viola

Byznys

Velikost textu:

Der Standard: V případě brexitu bez dohody, nebude EU do smíchu

Der Standard: V případě brexitu bez dohody, nebude EU do smíchu

Zmatek v britské politice vyvolal v Evropě dojem, že rozhovory o brexitu jsou ze strany EU ukončeny a vina je pouze na straně Londýna.

Ilustrační foto
9. února 2019 - 13:05

V případě, že Spojené království nedosáhne dohody s Bruselem, tak se vážné důsledky tohoto rozhodnutí dotknou všech zemí EU: Zejména budou muset doplnit miliardy za britský příspěvek do celkového rozpočtu. Může dojít k propadu ekonomiky EU po odchodu ekonomicky silné Velké Británie, které země s vysokou zadlužeností, jako je Itálie, nemohou vydržet.

Diskuse o odchodu z Velké Británie z EU vstupuje do finální fáze, píše Der Standard. Byla již vypracována 585 stánková dohoda o odstoupení, která měla objasnit finanční a rozpočtové otázky "oddělení" Londýna od Evropy a zároveň chránit práva milionů občanů EU žijících ve Velké Británii a Britů žijících v zemích EU.

Britský parlament však návrh smlouvy odmítl. Podle článku existují dva hlavní důvody: První je nutnost obnovit plnohodnotnou hranici mezi Irskem a Severním Irskem a druhou je neschopnost určit povahu vztahu mezi Spojeným královstvím a EU po brexitu.
 
Článek uvádí, že vyřešit tyto problémy určitě není snadné. Britská vláda však musí najít prostředky k obcházení takovýchto úskalí, protože je třeba si uvědomovat důsledky nekompromisního odchodu. Nicméně kvůli britskému domácímu politickému zmatku má Evropa dojem, že problém Brexita je nevyřešitelný a vina za to spočívá výhradně na Britů.
 
Podle Der Standardu nebylo rozumné, aby Donald Tusk, předseda Evropské rady, přiléval oleje do ohně a prohlásil, že pro každého podporovatele brexitu bez dohody je místo v pekle. Nejen britští občané, ale všichni občané EU se nebudou smát, když druhá nejsilnější evropská ekonomika opustí bez dohody s Bruselem unii 29. března.

 
Jak uvedla rakouská ministr zahraničí Karin Kneisslová, brexit bez dohody v první řadě znamená, že rozpočet EU na rok 2019 bude mít nedostatek finančních příspěvků, který zbývající členské země budou muset doplnit. Například Rakousko bude muset zaplatit 400 milionů euro.

Der Standard poznamenává, že podle nejnovější ekonomické prognózy Evropské komise v případě brexitu bez dohody Švédsko, Nizozemsko, Rakousko a "evropská ekonomická lokomotiva" Německo v roce 2019 ztratilo 0,5% růstu HDP a další země , jako je Itálie až 1%. Hospodářství EU obecně vzroste zhruba o 0,5%: tento scénář je pro vysoce zadlužené členské státy nepřijatelný. Pro malé Irsko to bude katastrofa.
 
Odchod Spojeného království bude tedy znamenat pro zbývajících 27 zemí EU, nikoliv posílení, ale test soudržnosti. Ve světle voleb do Evropského parlamentu se brexit stal pro EU "druhým" očistným prostředkem.

(rp,prvnizpravy.cz,derstandard,foto:arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
98.6
ČEZ
478
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
495.8
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
501
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
692
PHILIP MORRIS ČR A
13460
O2 C.R.
218
UNIPETROL
382.5
VIG
488.8