Svátek má: Bohuslava

Byznys

Velikost textu:

Dnešní den přinese spíše druhořadá data

Dnešní den přinese spíše druhořadá data

Dnešní dění na finančních trzích toho moc nenabídne. Zveřejněna budou data spíše druhořadého významu. V Německu to bude spotřebitelská důvěra pro měsíc červen, která by podle nás měla vykázat výrazné zlepšení.

Ilustrační foto
26. května 2020 - 09:45

V Polsku zveřejní dubnovou míru nezaměstnanosti, jež pravděpodobně dále vzroste. Indikátory ekonomického sentimentu dorazí i z USA, a to jak ze spotřebitelského, tak i z podnikatelského sektoru. Zasedá také Maďarská národní banka, změna úrokových sazeb se však nečeká, sdělil Martin Gürtler, analytik Komerční banky..

Spotřebitelská důvěra v Německu vzroste

Kalendář dnešních událostí na finančních trzích toho moc nenabídne. V Německu bude zveřejněn index spotřebitelské důvěry od společnosti GfK pro měsíc červen. Důvěra spotřebitelů v německou ekonomiku podle nás zaznamená výrazné zlepšení. Nárůst důvěry očekává i trh, avšak v menším rozsahu. Z Polska se dočkáme dat o míře nezaměstnanosti za duben a také za první čtvrtletí letošního roku. Zatímco průměr za první čtvrtletí by díky prvním dvěma měsícům měl ukázat na 3,1 %, dubnový výsledek bude zcela jistě horší. Trh očekává dubnovou míru nezaměstnanosti na úrovni 5,7 %. V Maďarsku dnes zasedá centrální banka, změna úrokových sazeb se však neočekává. Indikátory ekonomického sentimentu dnes dorazí i z USA. Zatímco my již počítáme v květnu s mírným nárůstem důvěry amerických spotřebitelů, trh očekává zhruba stagnaci na dubnové hodnotě. Zveřejněn bude i index ekonomické aktivity od chicagského Fedu a index aktivity ve zpracovatelském průmyslu od dallaského Fedu. Dočkáme se i nových dat o vývoji na americkém nemovitostním trhu. Nižší poptávka v důsledku koronaviru pravděpodobně vedla k dubnovému poklesu prodejů nových nemovitostí.

Obchodování na devizových trzích bude nejspíše i dnes ve znamení nižší likvidity, což může vést k vyšší míře volatility české koruny i celého regionu. Trhy ve Velké Británii a v USA se totiž budou pomalu probouzet po prodlouženém víkendu a jak již bylo zmíněno, tak dnešní dění moc kurzotvorných impulzů nenabídne.

Důvěra v českou ekonomiku u spotřebitelů vzrostla, u podnikatelů naopak poklesla

Český statistický úřad včera zveřejnil květnové výsledky konjunkturálního šetření. Celková důvěra v českou ekonomiku se jen nepatrně zvýšila. To souviselo s vyšší důvěrou spotřebitelů, zatímco důvěra podnikatelů dále poklesla. Čeští spotřebitelé pociťují oproti dubnu menší obavy ohledně budoucího hospodářského růstu. Méně se obávají i o vlastní finanční situaci, či o růst nezaměstnanosti. Výrazně naopak vzrostly jejich obavy z růstu cen a možná i v důsledku toho plánují více spořit. Tyto obavy nejspíše pramení z aktuálně pozorované inflace, která v dubnu dosáhla stále výrazných 3,2 %. Významnou roli mohou hrát především vyšší ceny potravin, které spotřebitelé nakupují nejčastěji. Jak ukázala předběžná data Evropské komise z minulého týdne, spotřebitelská důvěra se v květnu zvýšila i v celé evropské ekonomice. Za tím stálo především rozvolňování restriktivních vládních opatření ve většině evropských států. I přes tento pozitivní signál však zůstává spotřebitelská důvěra nadále nízká, a to jak v ČR, tak i ve zbytku Evropy.

Důvěra v českém podnikatelském sektoru se meziměsíčně snížila vlivem nižší důvěry podnikatelů ve stavebnictví, obchodě a službách. Mírný nárůst důvěry naopak zaznamenali podnikatelé v průmyslu. Nadále platí, že podnikatelé ze všech sektorů ekonomiky se obávají zejména o poptávku po svých produktech. Podle ČSÚ očekává 14,2 % dotázaných podnikatelů návrat poptávky po své produkci, zboží nebo službách na předkrizovou úroveň v horizontu 3 měsíců, téměř 24 % do 6 měsíců, 21,8 % do 12 měsíců a 11,7 % za déle než jeden rok. Situaci, že by se poptávka vrátila na předkrizovou úroveň, nepředpokládá 1,4 % podniků. Poptávka u 23,6 % podniků nebyla krizí vůbec dotčena a 3,3 % podniků deklarovalo v květnu vyšší poptávku než před krizí. Ve výsledku tak zhruba 50 % podnikatelů, jejichž činnost byla nějakým způsobem ovlivněna současnou koronavirovou pandemií, očekává oživení poptávky na předkrizovou úroveň do konce letošního roku.

Na mírný nárůst důvěry v podnikatelském sektoru včera naopak ukázala data z Maďarska.

Z Německa včera přišla finální čísla vývoje HDP v prvním čtvrtletí letošního roku. Ta potvrdila propad německé ekonomiky mezičtvrtletně o 2,2 % a meziročně o 2,3 %. Spolu s finálními čísly celkového HDP byla zveřejněna i struktura ekonomického růstu. Významný propad byl zaznamenán především u spotřeby domácností, která poklesla mezičtvrtletně o 3,2 %. Analytici přitom očekávali pokles pouze o 2 %. Investice naopak setrvaly zhruba na úrovni posledního čtvrtletí loňského roku a jejich výraznější pokles lze tak pravděpodobně očekávat až ve čtvrtletí druhém. Zveřejněn byl také květnový Ifo index, který indikuje nárůst optimismu v německém podnikatelském sektoru. Zatímco hodnocení současné situace se oproti dubnu ještě nepatrně zhoršilo, očekávání dalšího ekonomického vývoje naopak zaznamenalo výrazné zlepšení.

Koruna včera pozvolna posilovala jak vůči euru, tak i dolaru a častě tak korigovala oslabení z pátečního odpoledne. Ve vztahu k oběma měnám posiloval i polský zlotý. Opačný trend naopak nabral maďarský forint. Kurz eura k dolaru se včera obchodoval zhruba na pátečních úrovních. Likvidita na finančních trzích byla v průběhu včerejšího obchodování nižší z důvodu státního svátku ve Velké Británii a v USA., dodal Martin Gürtler.

(mg, jk, prvnizpravy.cz, foto. arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
89.9
ČEZ
485
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
580
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
577
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
686
PHILIP MORRIS ČR A
13400
O2 C.R.
218.5
UNIPETROL
382.5
VIG
535