Svátek má: Bohuslava

Byznys

Velikost textu:

Evropská komise představí vlastní návrh záchranného fondu

Evropská komise představí vlastní návrh záchranného fondu

Dnešní kalendář události je spíše chudý. Z politického hlediska bude alespoň pro Evropu zásadní. Evropská komise má dnes představit svou představu o záchranném fondu na podporu ekonomiky postižené koronavirem.

Ilustrační foto
27. května 2020 - 09:40

Ten by měl podle dostupných informací dostat do ekonomiky až jeden a půl bilionu eur v nadcházejících sedmi letech. Přitom dosavadní společné úsilí lídrů Evropské unie podporovalo současný optimismus finančních trhů. Případný kolaps ve vyjednávání by tak pravděpodobně vedl ke zklamání. Koruna během posledních dní posílila na nejsilnější hodnoty vůči euru od začátku května. Podle nás ale opět překonává své fundamenty a v následujících dnech opět oslabí, sdělil analytik Komerční banky František Táborský.

Finanční trhy na vlně optimismu

Evropská komise dnes představí vlastní návrh záchranného fondu na podporu evropské ekonomiky. Již minulý týden ukázala německá kancléřka Angela Merkel a francouzský prezident Emanuel Macron svou představu fondu o velikosti 500 mld. EUR, které by měly být utracen v následujících sedmi letech. Na financování by se přitom měly podílet všechny státy společnou emisí na kapitálových trzích a vlastními příspěvky z národních rozpočtů. Návrh Evropské komise by měl být podle dostupných informací obdobný, ale navíc by měl obsahovati pákové mechanismy, které by výslednou částku měly zvýšit až na 1,5 bilionu eur. Nepředpokládáme, že by návrh Evropské komise měl být schválen okamžitě, ale již samotné odhodlání hlavních představitelů Evropské unie podporuje aktuální vlnu optimismu na evropských trzích. Případné problémy ve schvalovacím procesu jsou tak potenciálním rizikem pro trhy. Samotné spuštění fondu přitom podle nás není reálné dříve než na začátku příštího roku.

Koruna opět útočí na silnější úrovně

Globální finanční trhy včera pokračovaly na optimistické vlně. Hlavní akciové trhy rostly, zatímco dluhopisy spíše ztrácely. Hlavním důvodem pozitivní nálady je otevírání ekonomik napříč kontinenty. Japonsko oznámilo úplné ukončení nouzového stavu a Německo plánuje umožnit cestovní styk s většinou evropských zemí. Vrásky na čele však vyvolává obnovený spor mezi USA a Čínou. Peking odsoudil nedávné zablokování třiceti tří tamních firem v přístupu k americkým technologiím. Americká strana přitom svůj krok označila jako „protiteroristický“.

Maďarská centrální banka ponechala úrokové sazby beze změny a naplnila tak očekávání trhu. Podle vyjádření bankovní rady současné nastavení úrokových sazeb je adekvátní a nákupy cenných papírů budou pokračovat, dokud to bude nutné. Celkové vystoupení tak nenaznačilo žádnou změnu v měnové politice oběma směry v nejbližší budoucnosti.

Regionální měny podporuje globální sentiment a posilující euro vůči dolaru. To se vrátilo na nejsilnější hodnoty za poslední čtyři dny, když dnes otevírá na úrovni 1,095 USD/EUR. V regionu se nejvíce dařilo polskému zlotému, který si připsal přes 1,4 %. Podle nás za tím stála extrémní zahraniční poptávka po tamních státních dluhopisech. V menší míře si přilepšil i maďarský forint (0,5 %) a tuzemská koruna (0,7 %). Ta v závěru obchodování vystartovala k hranici 27,0 a vůči euru je tak nejsilnější od začátku května. Proti dolaru se během včerejška dostala dokonce na nejsilnější úrovně od poloviny dubna. Obdobně jako v předchozích případech jejího posílení ale předpokládáme, že se v nejbližších dnech opět vrátí k slabším úrovním nad 27,20 za euro. Vývoj korunových úrokových sazeb v tuto chvíli nepodporuje aktuální silnější úrovně koruny, která je tak tažena pouze pozitivním sentimentem akciových a devizových trhů, který nebude mít dlouhého trvání. Navíc předpokládáme, že ČNB na svém červnovém zasedání opět sníží své úrokové sazby, což ještě více ubere na atraktivitě koruny. Ta si tak na své udržitelné posílení bude muset ještě počkat až do druhé poloviny roku, dodal František Táborský.

(ft, jk, prvnizpravy.cz, foto: arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
89.9
ČEZ
485
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
580
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
577
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
686
PHILIP MORRIS ČR A
13400
O2 C.R.
218.5
UNIPETROL
382.5
VIG
535