Svátek má: Johana

Byznys

Velikost textu:

Kdo má výrazně zdražené máslo na hlavě a může za jeho nedostatek?

Kdo má výrazně zdražené máslo na hlavě a může za jeho nedostatek?

Otázka ... Kdo má máslo na hlavě, že je na českém trhu jeho nedostatek a pokud je, může se vám  zdát, že je hodně předražené, vypadá jako jedna z laciných otázek, které pokládají novináři politikům. I když laciná otázka v případě výrazně zdraženého másla, je docela kuriózní záležitost.

Prezident Potravinářské komory Miroslav Toman
4. října 2017 - 08:32

I o nedostatku másla a jeho aktuálně rostoucí ceně se hovořilo na Žofínském fóru zaměřeném na kvalitu potravin. 

Prvnizpravy.cz byly na místě děje ...


V úvodu z rukou ministra Jurečky a prezidenta Potravinářské komory Tomana převzali zástupci dvaceti firem včetně této dámy ceny za inovace v potravinách ...

Na Žofínském fóru hovořil i ministr zemědělství Marián Jurečka, který na přímý dotaz odpověděl, že se máslo dostalo mezi téma předvolební politiky

Pohled do sálu Žofínského fóra a důkaz, že v potravinářství ve vedení institucí nejsou jen muži ...

Po Žofínském fóru mohli jeho účastníci ochutnat české výrobky a některé byly dokonce extraPrezident  Potravinářské komory ČR Miroslav Toman na tomto fóru vyzval mlékárny, aby omezily vývoz másla do zahraničí. České mlékárny by se měly soustředit na tuzemský trh, uvedl to první říjnové úterý Toman na Žofínském fóru věnovanému potravinám a jedním dechem vyzval  spotřebitele, aby máslo nekupovali do zásoby, protože se tím vytváří tlak na další růst ceny.

Ve stejný den média uvedla i čísla dokumentující vývoz másla do zahraničí. Do konce července 2017 bylo podle údajů Českého statistického úřadu vyvezeno máslo za 203 milionů korun, což je přibližně stejné množství jako loni. Český statistický  úřad sleduje i ceny a průměrná cena másla v srpnu  byla  52,31 Kč, což je nárůst meziročně o 45,2 procenta.

Spotřeba másla v ČR podle údajů ČSÚ dlouhodobě stoupá. Předloni činila 5,5 kilogramu na osobu, meziročně šlo téměř o osmiprocentní navýšení. V roce 2007 snědl průměrný Čech 4,2 kilogramu másla.

Ve stavebnictví současná vláda selhala ... zaznělo na Žofínském fóru


(ps, Prvnizpravy.cz, foto: Petr Skála)