Svátek má: Oldřiška

Byznys

Velikost textu:

Německo doplácí na obchodní války

Německo doplácí na obchodní války

ČNB včera ponechala úrokové sazby nezměněné, když akcentovala mimo jiné vnější rizika. Mezi ta nejvýznamnější patří nepříznivá situace v Německu.

Ilustrační foto
8. února 2019 - 09:40

Dnešní čísla německého zahraničního obchodu za prosinec opětovně poukáží na negativní dopad obchodních válek. Tuzemská domácí poptávka ale zatím zůstává silná. Mimo jiné i kvůli napjatému trhu práce, což potvrdí i lednová data. Nepatrné zvýšení podílu nezaměstnaných jde čistě na vrub sezónnosti, uvedl Jan Vejmělek, hlavní ekonom Komerční banky..

Německý zahraniční obchod doplácí na obchodní války

Světový zahraniční obchod, kde je Německo jedním z nejvýznamnějších hráčů, se ve světle obchodních válek potýká se značným nárůstem nejistoty. Zejména eskalace napětí mezi Spojenými státy a Čínou vedla k tomu, že se mnoho hráčů na trhu předzásobilo, což se projevilo zvýšenou dynamikou v průběhu Q3 18. Nicméně konec loňského a počátek letošního roku je naopak ze stejného důvodu poznamenán mnohem nižší obchodní výměnou.

Německý průmysl i v závěru roku zklamal

Společné evropské měně se včera příliš nedařilo. K dalšímu sestupu se euro vydalo hned s otevřením evropských trhů po zveřejnění dalšího mizerného čísla z německého průmyslu, tentokráte za prosinec. A protože ani předstihové indikátory zatím signály brzkého otočení trendu nepřináší, spadl kurz eura k dolaru kolem včerejšího poledne pod 1,133 USD/EUR.

Nezaměstnanost na počátku roku nepatrně výše

Podíl nezaměstnaných na základě údajů z úřadů práce na počátku letošního roku mírně stoupnul; v souladu s tržním konsensem předpokládáme, že se zvýšil z prosincových 3,1 % na 3,2 %. Za tímto pohybem ale stojí výlučně negativní sezónnost. Trh práce zůstává i nadále silný, spotřeba domácností bude hlavním pilířem hospodářského růstu i letos.

ČNB sice jednala dlouho, nakonec ale nepřekvapila

ČNB včera finanční trhy napínala, aby nakonec nijak zvlášť nepřekvapila. Jednání bylo sice delší než obvykle, zveřejnění výsledku jednání i tiskové konference bylo o půl hodiny posunuto. Nicméně nakonec centrální bankéři v souladu s naším i tržním očekáváním úrokové sazby nezměnili. I když dva hlasy se, stejně jako v prosinci, pro vyšší úrokové sazby našly.

Ve své nové prognóze centrální banka mírně upravila růstový výhled směrem dolů, stejně jako my vidí letošní hospodářský růst o 2,8 %, příští rok 2,9 % (my 2,7 %). Inflaci letos předpokládá na svém 2% cíli, příští rok 1,9 %. Tady je naše prognóza výše (2,3 %, respektive 2,0 %). To vysvětluje, proč náš výhled předpokládá pro letošek dvojí zvýšení sazeb, zatímco ten z dílny ČNB je konzistentní v podstatě se stabilitou sazeb. Centrální bankéři ale opět staví svou inflační prognózu na celkem razantním posilování koruny (v průměru ji letos čekají na 25 CZK/EUR), podle nás se k hladině 25 CZK/EUR ani nepřiblíží. My tedy nadále očekáváme další zvýšení sazeb na květnovém zasedání. To by již mohlo být jasněji, pokud jde o externí rizika (jak to bude s brexitem, obchodními podmínkami mezi USA a Čínou či makroekonomickou situací v Německu), a ČNB zároveň uvidí, že koruna není tak silná, jak by si představovali. Věříme tedy, že se naplní z pohledu bankovní rady mírně proinflační riziko prognózy ČNB.

Tuzemské finanční trhy na výsledek jednání ČNB ani na následnou tiskovou konferenci nijak významně nereagovaly. Kurz české měny se včera držel v pásmu zhruba šesti haléřů kolem úrovně 25,80 CZK/EUR. Bez výraznějších kurzových pohybů se včera držely i okolní měny v regionu, uzavřel Jan Vejmělek.

(jv, jk, prvnizpravy.cz, foto: arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
89.2
ČEZ
456.5
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
527
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
516
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
680
PHILIP MORRIS ČR A
13360
O2 C.R.
218
UNIPETROL
382.5
VIG
505