Svátek má: Jitka

Byznys

Velikost textu:

Optimističtější výsledková sezóna trhům pomáhá

Optimističtější výsledková sezóna trhům pomáhá

Ve Spojených státech výsledková sezóna vstoupila do poslední fáze, když z 500 největších firem zbývá reportovat svá čísla poslední osmdesátce.

Ilustrační foto
10. listopadu 2019 - 08:45

Zatím ji můžeme hodnotit s mírným optimismem. Očekávaný pokles čistého zisku firem v rámci indexu S&P 500 o více jak čtyři procenta se zatím nenaplňuje, přesto ale třetí kvartál s největší pravděpodobností s mínusem uzavře. Aktuálně se ziskovost firem oproti loňskému třetímu kvartálu snížila o jedno procento. Lepší čísla jsou patrná napříč všemi sektory. O největší překvapení se postarali prodejci spotřebního zboží, farmaceutické společnosti a informační technologie., píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz Miroslav Frayer, analytik Komerční banky.

Ani evropský akciový trh se nemusí za dosavadní průběh výsledkové sezóny stydět. Doposud v rámci indexu Stoxx 600 reportovaly svoje údaje o hospodaření tři čtvrtiny firem. Zatím se zdá, že odhad poklesu ziskovosti o tři procenta byl příliš konzervativní, když jsme u již zveřejněných výsledků zaznamenali dokonce nárůst o půl procenta. V rámci jednotlivých sektorů to však již tak růžové není. Doteď si nejvíce mnuli ruce akcionáři firem působících v telekomunikacích, technologiích nebo stavebnictví. Naopak nad výdělkem zplakali majitelé těžařů a zpracovatelů komodit, finančních domů či utilit, kde reportované výsledky nedosáhly očekávání.A co pražský parket? Z 12 společností zařazených do indexu PX své hospodaření za třetí kvartál představilo prozatím pět. A dají se hodnotit v dosavadním tónu předchozích odstavců. Tedy, že odhady přinejmenším firmy naplnily nebo je překonaly. V kontrastu s evropským bankovním sektorem se ale tuzemským bankám dařilo. Největší překvapení přinesla Moneta, která jednak reportovala lepší než očekávaná čísla a jednak její management vylepšil svůj celoroční výhled. Potěšily nás i údaje mobilního operátora O2 Czech Republic a mediální skupiny CME. Ta ale už žije jiným životem a cenu akcií výsledky již zřejmě nijak neovlivní.

Příští týden představí údaje o hospodaření nejobchodovanější emise na pražské burze, a to výrobce a distributor elektřiny ČEZ. Ten dostal v průběhu třetího čtvrtletí dvě těžké rány. Zaprvé byl nečekaně dlouho z výroby odstaven druhý dukovanský blok a zadruhé ČEZ musel na základě rozhodnutí soudu vrátit SŽDC 1,3 mld. CZK. To bezesporu ovlivní celoroční výsledky. I tak ale stále věříme, že se mu podaří naplnit výhled stanovený managementem. V průběhu příštího týdne budou k dispozici ještě výsledky nápojářské skupiny Kofola ČeskoSlovensko a textilky PFNonwovens. Na konci listopadu reportuje pojišťovna VIG a výsledkovou sezónu počátkem prosince uzavře likérka Stock Spirits.

Výsledková sezóna za třetí kvartál je tak celkově mírně pozitivní a měla by podporovat akciové trhy v dalším růstu. Ač na rekordních maximech amerických indexů zřejmě někteří hráči před blížícím se koncem roku raději zvolí bezpečnější strategii v podobě vybírání letošních zisků, výsledky firem společně s uvolňováním měnové politiky Fedu a námi očekávaného uzavření obchodní dohody mezi USA a Čínou by mohly akcionářům přinést ještě dodatečné zisky.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
104
ČEZ
502
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK
824.2
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
792
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
702
PHILIP MORRIS ČR
14500
O2 C.R.
232
UNIPETROL
382.5
VIG
643