Svátek má: Doubravka

Byznys

Velikost textu:

Trh se připravuje na zítřejší zasedání ECB

Trh se připravuje na zítřejší zasedání ECB

Z pohledu ekonomického kalendáře je dnešní den pro většinu hráčů na finančních trzích nezajímavý. Ti se tak budou především připravovat na zítřejší zasedání ECB.

Jan Vejmělek, hlavní ekonom Komerční banky
21. července 2021 - 09:30

Z regionu zaujmou pouze polská data maloobchodních tržeb a stavební produkce. Statistiky budou ovlivněny z meziročního pohledu stále nízkou statistickou základnou, píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz Jan Vejmělek, hlavní ekonom Komerční banky.

Solidní polská data tamní centrální bankéře k akci nepřimějí

Euro se vůči dolaru po červnovém sestupném trendu během července stabilizovalo v okolí hladiny 1,18 USD/EUR a hledá impulsy pro další pohyb. Ty mu dnešní ekonomický kalendář nenabídne. Zajímavější z tohoto pohledu může být zítřejší zasedání ECB, na které udělala reklamu samotná prezidentka Christine Lagardeová. My ale máme pochybnosti, že by se mělo jednat o nějaké zlomové zasedání, jak detailně diskutujeme zde https://bit.ly/3zdaC3z.

Relativně silnější dolar drží středoevropské měny spíše slabší. Z regionu se dnes dočkáme polských dat maloobchodních tržeb a stavebnictví za červen a červencové spotřebitelské důvěry. I polská data jsou v meziročním pohledu podporována nízkou statistickou základnou. Na rozdíl od Česka či Maďarska ale polští centrální bankéři ignorují aktuální inflační vzestup a hrozbu přelití do vyšších inflačních očekávání a měnovou politiku nadále ponechávají extrémně uvolněnou. To samozřejmě polskému zlotému příliš nesvědčí.Inflace cen v průmyslu na mnohaletých maximech

Na devizových trzích včera panoval vesměs klid. Euro vůči dolaru lehce ztrácelo, regionální měny po pondělním výprodeji část těchto ztrát umazávaly. Koruna se z ranních kotací poblíž 25,70 CZK/EUR posunovala směrem k 25,60 CZK/EUR, aby se v odpoledních hodinách opět vrátila nad 25,65 CZK/EUR.

Mnohem zajímavější bylo včera dění na tržních úrokových sazbách, které ve světě i u nás padaly. Nezabránila tomu ani zveřejněná vysoká data cen průmyslových výrobců z Německa, Polska či tuzemska.  Trhy totiž trápí šířící se mutace delta.

(rp,prvnizpravy.cz,kb,foto:arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
104.6
ČEZ
813
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
1099
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
982
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
832
PHILIP MORRIS ČR A
16760
O2 C.R.
269
UNIPETROL
382.5
VIG
651