Svátek má: Čeněk

Byznys

Velikost textu:

Ve stavebnictví současná vláda selhala ... zaznělo na Žofínském fóru

Ve stavebnictví současná vláda selhala ... zaznělo na Žofínském fóru

Ve stavebnictví  současná vláda příliš nezabodovala.  Problém  prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví Václav Matyáš vidí ve stavební legislativě. Schválená novela nevyhovuje velkým nebo liniovým  stavbám. Na Žofínské fóru se první zářijový čtvrtek hovořilo o stavebnictví.

Obrázek je z posledních úprav před otevřením tunelů Blanka
11. září 2017 - 11:04

Proto se od nové vlády očekává, že by měla mít stavebnictví jako prioritu. Z vystoupení ministra životního prostředí Richarda Brabce posluchači usoudili, že  se pak výrazně zjednoduší posuzování vlivu staveb na životní prostředí (EIA) a po vystoupení náměstkyně ministerstva pro místní rozvoj Marcely Pavlové zase, že se zkrátí například schvalování změny územního plánu až o rok.

Prvnizpravy.cz byly na místě děje ...


Václav Matyáš prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví ČR při projevu na Žofínském fóru

Prezentace Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR

Marcela Pavlová, náměstkyně MMR při svém vystoupení

Mistopředseda vlády Richard Brabec při svém vystoupení na Žofínském fóru


"Před čtyřmi lety se nám celou řadu našich tezí podařilo protlačit do programového prohlášení vlády. Ale i tak byl  sektor stavebnictví nedávnou krizí postižen nejvíce ze všech. Hlavní problém je ve stavební legislativě, kde se ne úplně všechno podařilo. Tah na bránu byl ze strany ministerstva pro místní rozvoj sice velký, ale neochota ostatních ministerstev ke spolupráci byla v některých ohledech až zdrcující. Potřebujeme úplně nový stavební zákon, ale to je běh na dlouhou trať,“ řekl účastníkům fóra Václav Matyáš, který jako problém vnímá opožděné zahájení staveb, které dostaly výjimku z EIA.

Podle ministra Brabce je úspěchem současné vlády transpoziční novela EIA, která by měla platit od začátku listopadu 2017. 

"EIA je v Evropské unii jedním z nejsledovanějších kritérií. Tady se to neřešilo tak dlouho, až bylo ohroženo čerpání evropských peněz. My jsme to vyřešili. Další vláda už to bude mít v tomto ohledu mnohem snazší. Díky novele se posuzování vlivů na životní prostředí výrazně zjednoduší," řekl víc než stovce posluchačů na Žofíně ministr  Brabec, který na krátky čas opustil Sněmovnu, aby oznámil, že proces EIA bude podle něj z hlediska časových lhůt evropsky zcela standardní.

Do zahraničí vycestovanou ministryni Karlu Šlechtovou zastoupila její náměstkyně  Marcela Pavlová, která oznámila, že novela stavebního zákona by měla platit od začátku příštího roku, například zrychlila schválení změny územního plánu o devět měsíců až rok."Pokrok nastal také u společného řízení. Tato možnost existuje už dnes, ale stavební úřad má možnost ji odmítnout. Pokud si ji od příštího roku stavebník vybere, tak ji bude mít. Jedno rozhodnutí navíc znamená pouze jedno případné odvolání,“ nastínila změny Marcela Pavlová. Společné řízení totiž spojuje v sobě územní řízení a stavební povolení. Jinak ministerstvo sídlící na Staroměstském náměstí  v současnosti pracuje na zcela novém stavebním zákonu.

"Pokud by měl výrazně zkrátit lhůty a zjednodušit povolování, je však potřebná rekodifikace veřejného práva jako celku,“ má jasno náměstkyně.

V diskusi během 150 minut trvajícího fóra zazněly další zajímavé údaje a postřehy.

Třeba, že veřejnost má velký  zájem si prohlédnou nové stavby a dozvědět se, jak fungují. Nic tomu nezabrání ani to, že  v době výstavby je toto dílo  haněno. "Příkladem je tunelový projekt Blanka," uvedl jeden zástupce stavební firmy, která se na výstavbě podílela a nyní umožňuje zájemcům se se stavbou a s chodem tunelů  blíže seznámit.

Hlasovali všichni ministři pro zbourání vepřína v Letech?(ps, Prvnizpravy.cz, foto: ps)