Svátek má: Prokop

Politika

Velikost textu:

BiznesAlert: Západní sankce tlačí Rusko do Afriky

BiznesAlert: Západní sankce tlačí Rusko do Afriky

Ruský vliv v jaderném sektoru se odehrává nejen v Evropě. Zatímco ilegální anexe Krymu narušuje západní vztahy s Ruskem a sankce brání hospodářskému rozvoji Ruska, politici v Africe přijímají ruské obchody s otevřenou náručí.

Ze summitu Rusko-Afrika
7. listopadu 2019 - 06:20

A to vše k nespokojenosti USA a Číny, píše Patrycja Rapacka, redaktorka BiznesAlert.pl.

Vladimír Putin uviděl potenciál afrického kontinentu, když se v roce 2000 stal prezidentem Ruské federace. Od té doby lze pozorovat zintenzivnění hospodářských vztahů na rusko-africké hranici za pomoci vyšlapaných cest v Africe z období Sovětského svazu.

Putin během zahájení africko-ruského fóra zdůraznil, že obchodní toky mezi Ruskem a Afrikou se za posledních pět let zdvojnásobily a překročily hranici 20 miliard USD. Pro Rusko není tento kontinent jen dalším trhem. Je to jeden z klíčových prvků v diverzifikaci globálních diplomatických vztahů a v oblasti bezpečnosti. Afrika také nabízí přírodní zdroje, za které bojují největší země světa. Hospodářské postavení země dnes závisí na uhlovodících, minerálech a přístupu k nim. Obchodní dohody, včetně dohod v jaderném sektoru mezi Ruskem a Afrikou - kupcem jaderných technologií, mají pomoci při navazování vztahů. Afrika je pro Rosatom jedním z prioritních trhů na světě (vedle Blízkého východu a Asie), který chce uspokojit svou poptávku po nových jaderných reaktorech.

Ve dnech 23. – 24. Října se v ruském městě Soči konal africko-ruský ekonomický summit. Byla to první událost tohoto typu. Setkání se zúčastnilo šest tisíc účastníků, včetně více než tisíce obchodních zástupců a zástupců 54 afrických zemí. Během fóra byly projednány oblasti hospodářské spolupráce; zejména ty prioritní. Energetický sektor, který se skládá z obnovitelných zdrojů energie, jaderné energie, výstavby infrastruktury, vyspělých technologií, těžby přírodních zdrojů, průzkum ropy a plynu, byl uznán jako hlavní oblast spolupráce.Během zasedání bylo přijato prohlášení týkající se: podpory „spolupráce v oblasti energetické bezpečnosti, včetně diverzifikace energetických zdrojů, využívání obnovitelných zdrojů energie a provádění společných projektů v oblasti civilní jaderné energie“. Země se rovněž zavázaly k „prospěšné spolupráci v ropném a plynárenském průmyslu“.

30. bod prohlášení je zajímavý, v tom země deklarují „nezbytnou pomoc velkým ruským společnostem v Africe a africkým společnostem v Rusku. Závazek má být založen na zlepšení investičního a podnikatelského prostředí a na „zajištění jakýchkoli zvláštních preferencí“. Během summitu byly podepsány smlouvy, dohody a memoranda v celkové hodnotě jednoho bilionu rublů.


Je zajímavé, že Rosatom uspořádal výstavu o obnovitelných zdrojích energie. Společnost v současné době diverzifikuje své portfolio zakázek na obnovitelné technologie. Rovněž byla podepsána mezivládní dohoda mezi Ruskem a Rwandou o výstavbě jaderného vědeckotechnického centra. Rovněž byla uzavřena dohoda s Etiopií o spolupráci při mírovém využívání jaderné energie. A nejedná se o první takovou dohodu, protože Rusko mnoho let posiluje vztahy prostřednictvím spolupráce v energetickém sektoru. Rusko v posledních letech podepsalo několik mezivládních dohod a Rosatom již spolupracuje s více než 20 africkými zeměmi.
   
Africká renesance ve vztazích bude pravděpodobně založena na vztazích s bývalými sovětskými spojenci, jako je Egypt. Rusko podporuje hladkou spolupráci v hospodářském odvětví a zahrnuje do něj protiamerickou rétoriku a pragmatismus spojené s nadměrnou závislostí na čínských fondech a investicích. Afrika se dívá na Rusko z úplně jiného úhlu pohledu než západ nebo Evropa, zejména Polsko. Zapojení Ruska může být pro Afriku finanční injekcí. Je však třeba poznamenat, že kvůli finančním omezením (např. sankcím) má Moskva dnes menší šanci přilákat africké země s velkými investicemi. Má dobrou šanci na získání politického vlivu v Africe a neobtěžuje ho přítomnost Číny, zejména v odvětví infrastruktury

(rp,prvnizpravy.cz,biznesalert,foto:arch.)