Svátek má: Ignác

Politika

Velikost textu:

Eduard Chmelár: Rosa Luxemburgová-zavražděna kapitalisty

Eduard Chmelár: Rosa Luxemburgová-zavražděna kapitalisty

Vždy jsem si vysoce vážil lidskou statečnost a sílu mravního odkazu Milady Horákové. Z toho, co se však pod zástěrkou jejího jména odehrává v současnosti, mi je nevolno,píše na facebooku Eduard Chmelár.

Eduard Chmelár
30. června 2020 - 06:20

Nemá to nic společného s úctou k Miladě Horákové, ani s pietou u příležitosti 70. výročí její popravy. Je to jen zneužití jejího jména na hysterické ideologické dezinterpretace dějin, se kterými by nemohla a nechtěla mít nic společného. To, že se z ní pokoušejí udělat patronku českého kapitalismu, je nejzvrácenější deformací jejího odkazu.

Jsem šokován, že kampaň "zavražděna komunisty" rozvěšenými na veřejných budovách ignoruje další popravené ve stejném procesu. Asi se jim nehodí do krámu, že byl mezi nimi i skvělý komunistický filosof Záviš Kalandra, který v druhé polovině třicátých let rázně odsoudil stalinistické čistky a byl za to vyloučen z KSČ. Asi se jim do tohoto příběhu nehodí, že i za tyto odsouzené se přimlouval Albert Einstein. A už vůbec se jim nehodí, že Milada Horáková byla demokratická socialistka a feministka, že sám Einstein napsal esej Proč socialismus, za který v období mccarthismu upadl v USA do nemilosti.


Ti, kteří stojí za touto kampaní, deformují dějiny podobně jako stalinisté, kteří vymazávali lidí z dějin. Na protest proti takovým tupým praktikám uveřejňuji banner, jak by to vypadalo, kdybychom si takto demagogicky připomínali oběti dnešní vládnoucí třídy.(rp,prvnizpravy.cz,fb,foto:arch.)