Svátek má: Kryštof

Politika

Velikost textu:

František Roček: Je zřejmé, že Schwarzenberg zešílel

František Roček: Je zřejmé, že Schwarzenberg zešílel

V souvislosti s Mnichovskou dohodou (zradou) z roku 1938 se objevily dvě hloupé vize, upozorňuje v komentáři pro Prvnizpravy.cz František Roček.

Karel Schwarzenberg
10. října 2018 - 07:20

Prý v roce 1938 došlo ke dvěma velkým hříchům na českém člověčenstvu:
  • Od té doby, co československá vláda přijala potupný mnichovský diktát, z toho má české obyvatelstvo do dnes jaksi pokřivený charakter.
  • Měli jsme se proti německému wehrmachtu bránit. Praha by byla rozflákána, ale zachovali bychom si národní hrdost a sebevědomí.

Kdo tyto dvě podivnosti tvrdí, je člověkem jurodivým. Proto mám pocit, že postkníže Schwarzenberg zešílel. Bylo to zřejmé již v TV diskusi v České televizi, zdůrazňuje Roček.

Česká televize uskutečnila na obrazovkách módní přehlídku předsudků a stereotypů postknížete Karla Schwarzenberga za pomoci ctihodného Jana Kavana. Ve zkratce ČT podivný rozhovor z večera 29. září zaznamenala na webu ceskatelevize.cz, 30.9.2018.

Úvodní hymnus

V textu ČT z 30.9.2018  je uvedeno: „Mnichovská dohoda zlomila národní charakter, domnívá se Schwarzenberg. Kapitulace českých politiků podle něj naučila českou společnost vzdávat se a nebojovat. A ukázala Čechům, že když selhávají „ti nahoře“, snažit se nemusí ani ostatní.“

Kdyby to řekl opilec v baru bral bych to. Ve skutečnosti kapitulace neukázala nic. Francie nás zradila, Velká Británie s tím souhlasila, a sousedé (Poláci a Maďaři) v Československu viděli svou kořist. Nejednalo se o kapitulaci naší armády, ale především o strašlivě mrazivý fakt opuštěnosti a bezradnosti. Ať by se vláda rozhodla jakkoliv (kapitulace nebo trvání na válečném odhodlání), v oné situaci by to bylo v obou případech špatně.

Demoralizace nebo všední hřích?

Došlo ke kapitulaci vůči německým hrozbám. Proto: „Demoralizace se, podle Kavana, projevila i v tom, jak se zachovali „etničtí“ Češi k zdejším Židům. Ti si u svých českých sousedů a přátel  často uschovali před odjezdem do koncentračního tábora cennosti, po válce jim je ale Češi odmítli vrátit. I to považuje Kavan za důsledek mnichovské kapitulace.“

Když jsem to slyšel z TV, nevěřil jsem, že může Kavan takovou blbost říci. O čem hovořil byl jenom běžný projev lidské chamtivosti. Kdekoliv v Evropě byli lidé tvářící se, že je to strašlivá drzost, že si někteří lidé dovolili přežít válku a narušovat integritu jejich současného majetku nabytého v průběhu války!

V souvislosti s povídáním postknížete Schwarzenberga a halucinacemi občana Kavana není od věci věnovat větší pozornost Karlu Karmazínovi, vrchnímu strážmistrovi Sboru národní bezpečnosti alias policistovi (SNB) na ústeckém Střekově a jeho raportu ze 4. listopadu 1945:

„Velké roztrpčení mezi obyvatelstvem působí zjev, že do zdejšího území je zřejmý veliký příliv Židů ze Zakarpatské Ukrajiny i Polska, kteří se vydávají za Čechy a zneužívají tak dohody mezi ČSR a SSSR o tom, že osoby české a slovenské národnosti se mohou ze Zakarpatské Ukrajiny vrátiti do ČSR. Většinou se jedná o lidi, kteří byli Maďarům, když tito po vídeňské dohodě vtrhli na Slovensko a Podkarpatskou Rus, největšími pomocníky a poněvadž všichni ovládali maďarský jazyk, těžili z tehdejších poměrů a hřáli se na maďarském výsluní a nyní se opět vydávají za Čechy, přesto, že jim řádný Čech nerozumí, těží z našich poměrů a získávají v našem pohraničí majetky, ke kterým nemají ani kvalifikaci….“

Také se na těchto jevech podepsala kapitulace z podzimu 1938?

Poturčenec horší knížete

Podobně komediální prohlášení bylo: „Podle Schwarzenberga vedla stejná demoralizace Čechy také ke kolaboraci s nacisty a k dalším selháním…Jenom kolik lidí přišlo na Václavské náměstí na tryznu za Heydricha (Reinharda, zastupujícího říšského protektora Reinharda). A pak to pokračovalo. Ta přehršel válečných kolaborantů se musela po roce 1945 ospravedlnit. Prováděli pak ty nejkrutější kousky a okamžitě přešli na stranu komunistů,“ míní někdejší ministr zahraničí (KSch) a čestný předseda strany TOP 09.

K tomu lze dodat: Pokud pracujete v úřadech a fabrikách a šéf zavelí - jdeme na manifestaci - kdo by za kralování nacistů nešel na nařízenou manifestaci?

Kolaborace je obecný jev ve smyslu poturčenec horší Turka. V míře kolaborace např. byli za 2. světové války frajeři Francouzi, na ně jsme neměli. Kolaborace byla všude nejen v Čechůnii. K tomu není od věci připomenout, že po porážce Polska na podzim 1939 došlo k  vraždění židů Poláky, nejen rukami nacistů.

K jaké schwarzenbergské demoralizaci asi došlo v Polsku? Po skončení 1. světové války Polsko obsadilo tehdejší rodící se Západoukrajinskou národní republiku se sídlem ve Lvově a připojilo si území v Haliči a Volyni. V roce 1942 ukrajinské jednotky Stepana Bandery (kromě policejní práce spojené s udržováním nacistického pořádku) chtěly vyčistit prostor pro budoucí ukrajinský stát. Při etnických čistkách zemřelo 50 až 100 tisíc Poláků. Byla to pomsta za polské násilí na Ukrajincích.

Partyzánská polská Zemská armáda odpověděla odvetou a zlikvidovala asi 20 tisíc Ukrajinců. Po skončení války v roce 1945 se na území Polska ocitlo na půl milionu Ukrajinců. Část z nich polské úřady vysídlily po válce na Ukrajinu. Na 140 tisíc dalších v rámci akce Visla polské bezpečnostní složky přesídlily na jaře 1947 k Baltskému moři.


Faktor zombi?

Co dosud napsal Kavan bylo rozumné, což se od bývalého předsedy Valného shromáždění OSN dalo čekat. Proto mám podezření jestli postkníže není zombi, které se navrtá do mozku druhého člověka (v TV studiu do hlavy Kavana). Jak by jinak Kavan dobrovolně řekl na téma srpen 1968 následující: „Pokud jsme přepadeni, okupováni a nebráníme se, a to častěji než za jednu, dvě generace, tak se demoralizace ještě znásobí.“

Je to stejně hloupé jako slova postknížete Schwarzenberga: „Mnichov nás charakterně zničil. Pak jsme nebojovali ani v roce 1948, ani v roce 1968.“ Proti komu chtěl postkníže v roce 1948 bojovat? Když po volbách získali komunisté velmi silnou pozici a většina lidí naivně brala únorový převrat v roce 1948 jako nutnost…? A kdo měl zastavit v noci z 20. na 21. srpna 1968 sovětské tankové a motostřelecké divize? Několik málo československých jednotek se ztopořilo do bojové pohotovosti a jejich velitelé v nejistotě čekali na rozkazy. Kdo měl zasáhnout? Pan Tau nebo Pepek námořník?

Vedení NATO to mělo na háku. Sféry vlivu mezi Východem a Západem v Evropě byly dané, každý měl svůj píseček.
 
Barová diagnóza?

Kdybych s postknížetem popíjel v baru a on mi řekl k válce s nacistickým Německem v roce 1938: „Bylo by mnoho mrtvých, Praha by byla rozflákána, ale zachovali bychom si národní hrdost a sebevědomí. To nám dodnes chybí, vlastenectví se musí teprve vybudovat,“ bral bych, že Schwarzenberg je už nalitej. Jenže, on to řekl v TV studiu.

Kdyby postkníže Schwarzenberg byl schopný normálního vnímání, věděl by, že obrana československé armády mohla vycházet jenom z toho, že armáda vydrží bránit alespoň část československého území, než spojenci provedou protiútok proti německé armádě. To byly jediné souvislosti, které dávaly naší obraně na podzim 1938 smysl.

Hloupost, že kapitulace naučila českou společnost vzdávat se a nebojovat, a že bychom se měli bránit bez ohledu na následky, ale neříká jenom postkníže. U Schwarzenberga to je dvojnásob smutné. Je starý, a měl by mít proto dost životních zkušeností, a tudíž i nadhled. Vždyť se pyšní tím, že je Evropanem, a zná svět. Ale kde je v jeho myšlení a přemýšlení moudrost, když se snižuje na úroveň hospodské upovídanosti?

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)