Svátek má: Xenie

Politika

Velikost textu:

Lubomír Man: Marek Benda v roli vyděrače

Lubomír Man: Marek Benda v roli vyděrače

V úterním povolebním programu ČT 24 rozebíral moderátor Takáč problém, vzniklý poté, co premiér Babiš dal veřejnosti vědět co mu sdělil prezident Zeman mu před svou nedělní  přepravou do nemocnice, píše v komentáři Lubomír Man.

Lubomír Man
13. října 2021 - 00:00

Prezident Miloš Zeman mu oznámil, že ho jako předáka strany, která v právě probělých volbách získala největší počet poslaneckých madátů (ANO 72 mandátů, SPOLU 71 mandátů. PirStan 37 mandátů), pověří sestavením nové vlády. Což je rozhodnutí (míním rozhodnutí pověřit sestavením vlády vůdce strany, která ziskává největší počet poslaneckých mandátů), které je plně v souladu s ústavou, a uplatňovalo se až dosud nejen u nás, ale ve všech demokratických zemích na světě, a jako takové je snad až dosud nikdo na světě ani nezpochybňoval.A dokonce ani u nás ne. Což ovšem platilo jen do úterního dopoledne, ale po něm, kdy zasedaly koalice SPOLU a PirSTANu, je už všechno jinak. Prezident Zeman prý musí pověřit sestavením vlády koalice SPOLU a PirSTANu, protože jen ony mají šanci získat důvěru poslanecké sněmovny, kdežto hnutí ANO tuto šanci nemá. Takže kdyby premiér Babiš ono prezidentovo pověření k sestavení nové vlády přijal, byla by to prý zbytečná a odsouzeníhodná zdržovačka, pro kterou není žádný důvod. A kdyby prý tedy prezident na svém původním rozhodnutí trval a premiér úkol sestavit vládu z jeho rukou přijal, děly by se v odvetě věci nedozírné.Jaké, oznámil ještě v průběhu popisovaného programu zvěčnělý poslanec Marek Benda, když se jej na jeho názor moderátor Takáč zeptal.

„Jestliže prezident Zeman skutečně Babiše pověří sestavením vlády a Babiš toto pověření přijme, pak se sněmovní funkce nebudou rozdělovat podle toho, kolik mandátů jednotlivé strany ve volbách získaly, ale všechny sněmovní funkce si mezi sebou rozdělí jen poslanci koalic SPOLU a PirSTANu," řekl Marek Benda, poslanec ODS.

Máme k takovémuto řešení v budoucí sněmovně stoosmičkovou nadpoloviční většinu a nebudeme s  jeho použitím, demokracie, nedemokracie, váhat ani vteřinu, bylo lze z Bendových slov vyslechnout, i když přímo vyřčeny nebyly.

A o co v nich jak v krátkodobé, tak i dlouhodobé perspektivě jde, si každý z nás už dokáže domyslit sám.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)