Svátek má: Barbora

Politika

Velikost textu:

Nová totalita a zavádění cenzury? Ostrá výměna názorů

Nová totalita a zavádění cenzury? Ostrá výměna názorů

V nedělní Partii na televizi CNN Prima News proběhla mezi šéfkou sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou (TOP 09) a poslancem za SPD Radimem Fialou ostrá diskuse ohledně zavádění cenzury a omezování politických názorů.

Pekarová Adamová, Radim Fiala
18. září 2023 - 07:30

Pekarová se nejprve tvrdě obula do předsedy hnutí ANO Andreje Babiše, který prý nyní slova o nové totalitě často používá. 

„Tvrzení pana Babiše o nové totalitě? Opravdové chucpe. On sám pomáhal budovat bývalou totalitu, kterou tady naštěstí už nemáme, a udržoval ji v chodu. Pan Babiš totalitě sloužil, dnes se může svobodně vyjadřovat. Máme svobodu projevu i shromažďování,“ prohlásila Pekarová a jako příklad uvedla sobotní protivládní demonstraci na Václavském náměstí.

„Nedá se hovořit o žádné nové totalitě. Je to záměrné matení pojmů, se kterými chce (Babiš) operovat, aby se mohl ucházet i o voliče, kteří uvažují o volbě lidí, jako je pan Rajchl,“ dodala Pekarová s tím, že šéf největšího opozičního hnutí ANO Babiš používá v poslední době pojem "nová totalita“ poměrně často.


I místopředseda SPD Radim Fiala v nedělní Partii vyjádřil k Babišově rétorice poněkud rezervovaný postoj. Na druhou stranu zmínil, že v lecčem se svým konkurentem z opozice souhlasí.

„Nevím, jestli jde o novou totalitu. V každém případě i já cítím, že se zmenšuje prostor na politické názory, a to i pro mě třeba na sociálních sítích či v některých médiích. Něco můžete napsat, něco vám zcenzurují. Třeba panu europoslanci Ivanu Davidovi (SPD) jste zrušili web Nová republika. Řekli jste, že je to proruský web, a vymazali jste mu ho,“ obvinil Fiala pětikoalici.

Pekarová na Fialovo nařčení reagovala následovně: „Když už hovoříte o tom, co bylo zrušeno vašemu europoslanci, vy sami jste si promazali příspěvky na svých sociálních sítích. Třeba pan Okamura. Když loni v únoru vpadl Putin na Ukrajinu, najednou začaly z vašich profilů mizet oslavné řeči o Putinovi, jaký je to dobrý vůdce,“ řekla Pekarová a zároveň upozornila, že vláda Davidovi jeho web nezrušila. 

Psali jsme:

Co už Pekarová opomněla zmínit je skutečnost, že vláda vydala de facto pokyn soukromým provozovatelům, ať některé konkrétně zmíněné weby vypnou. V dopise jim na závěr též poděkovala vláda za "statečnost". Připomeňme, že tímto naprosto neopodstatněným zásahem vlády do svobody slova a projevu byly zasaženy i prvnizpravy.cz.

(hýbl, prvnizpravy.cz, foto: repro: CNN Prima)Zrušili byste koncesionářské poplatky?

Ano
transparent.gif transparent.gif
70%
Ne
transparent.gif transparent.gif
15%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
15%