Svátek má: Běla

Politika

Velikost textu:

Obvinění se dá lehce vyrobit, tvrdí Čunek a do vlády by šel s Babišem

Obvinění se dá lehce vyrobit, tvrdí Čunek a do vlády by šel s Babišem

KDU-ČSL by podle hejtmana Zlínského kraje, senátora a bývalého  předsedy lidovců Jiřího Čunka měla jednat o vstupu do vlády bez ohledu na trestní stíhání Andreje Babiše, což Čunek uvedl mimo jiné druhé únorové pondělí v pořadu  Interview ČT24.

Jiří Čunek byl po čase hostem Interview ČT24
13. února 2018 - 08:24

Podle Čunka rovněž policejní žádost o Babišovo vydání před podzimními volbami má politické pozadí a měla ovlivnit volební výsledky. To senátor a hejtman v jedné osobě prohlásil přestože se proti podobným výrokům samotného Babiše již dříve ohradili státní zástupci a policie.

"Kauza Čapí hnízdo byla známa před volbami a její účinek se ještě více zesiloval tím, že policie požádala o vydání (Andreje Babiše). Za těchto podmínek byly volby a přes to všechno Andrej Babiš drtivě vyhrál,“ připomenul  Čunek a jedním dechem dodal, že ...  "Andrej Babiš kandidoval jako výrazný představitel hnutí ANO, já se dokonce nebojím tvrdit, že hnutí ANO, kdyby tam Andrej Babiš nebyl a odstoupil, tak se do Poslanecké sněmovny ani nedostane. Lidé volili Andreje Babiše."

Předseda lidovců Pavel Bělobrádek opakovaně navrhl sestavit kabinet bez účasti předsedů koaliční stran, tedy bez něj samého i bez šéfa vítězného hnutí. Podle Čunka je to varianta sice schůdná, ale pro vítěze voleb naprosto nereálná: "Podmínka, že Andrej Babiš by neměl být ve vládě, je téměř nejapná, protože všichni vědí, že Andrej Babiš je ANO."

Bývalý předseda křesťanské demokracie Jiří Čunek v televizi k tomu ještě dodal,  že předseda Pavel Bělohrádek není tím, kdo po volbách rozdává karty.

Jiří Čunek v Interview ČT24 prohlásil, že policejní žádost o vydání Andreje Babiše před podzimními volbami byla motivována politicky a měla ovlivnit volební výsledky. „Nikdo z nás politiků nepochybuje o tom, že žádost o vydání Andreje Babiše tři měsíce před volbami byl politický čin, někteří to pouze nepřiznají, protože se jim to hodí,“ soudí.

Na otázku moderátorky Světlany Witowské, jací další politici o politickém pozadí policejní práce nepochybují, však hejtman odpověděl pouze nepřímo. „Těch je tak velká řada, že bychom strávili dnešní večer jen tím, že bych jmenoval politiky, kteří se pasou na tom, že vykřikují, že Andrej Babiš je trestně stíhaný, a proto nemůže být premiérem,“ prohlásil v Interview.

Podle Čunka měla policie s žádostí o vydání počkat až po volbách, aby nevstupovala do politické hry. Poslanecká sněmovna před volbami Babiše a jeho stranického kolegu Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání vydala. Po volbách ale oba zvolení poslanci opět získali imunitu, policie o jejich vydání požádala znovu a sněmovna je vydala znovu.

Jiří Čunek obdobně jako Babiš tvrdí, že česká policie ani státní zástupci nejsou skutečně nezávislí. "Je vidět, že obvinění jsou trestuhodně lehce vyrobitelná, že se k nim státní orgány rády uchylují,“ uvedl v rozhovoru ve studiu ve Zlíně sedící tamější hejtman.


Připomeňme si, že sám Čunek v roce 2007 dočasně opustil vládu Mirka Topolánka, když čelil podezření v údajné úplatkářské aféře, ale později se do vlády vrátil. Současný hejtman a senátor ale odmítá, že by měl stejně postupovat i Babiš. Čunek podle vlastní zkušenosti se domnívá, že na člověka, který nebyl odsouzen, je třeba pohlížet jako na nevinného.

"Držel bych se toho, že kdo je pravomocně odsouzen, nechť je na něho takto pohlíženo, ale dokud je jenom obviněn nebo vyšetřován, tak v naší republice při takovémto, bohužel zatím špatném a nedospělém stavu policie, státních zástupců a mnohdy i justice je potřeba mít princip zákonný, tedy počkat si na pravomocné rozhodnutí soudu,“ uvedl Čunek, který je rád, že jako senátor nemusí rozhodovat o sesazení Tomia Okamury z funkce místopředsedy sněmovny.

(ps, Interview ČT24, Prvnizpravy.cz, foto: ps)