Svátek má: Michaela

Politika

Velikost textu:

Vystřelené srdce nad Letnou při 11 minut dlouhém ohňostroji

Vystřelené srdce nad Letnou při 11 minut dlouhém ohňostroji

K uvítání nového roku 2018 připravila Praha ohňostroj „století“, který byl odpálen z Letné 1. ledna 2018 v 18 hodin. Pyrotechnická show s hudebním doprovodem nazvaná Sto let v hlavním městě Praze připomenula  výročí, která se v tomto roce budou slavit. 

V tuto chvíli se podařilo vystřelit rachejtle tak, že jejich světlo tvořilo srdce
2. ledna 2018 - 08:03
 
Šlo především o vznik samostatného Československa v roce 1918 a další události nejen „osmičkových“ letopočtů.

Diváci pyrotechnické efekty s doprovodným slovem  a hudbou  sledovali  jedenáct minut.

Prvnizpravy.cz byly na místě děje ...
 

Světla rachejtlí osvítila prostor odkud se ohňostroj odpaloval a vytvořila tuto scenérii

Efekty pro zobrazení květů nad pražskou Letnou

Takto scénáristé ohňostroje zinscenovali válečné události

Rachejtlemi vizuální znázornění událostí po roce 1989 vypadalo na chvíli i taktoSamotný ohňostroj měl celkem pět obrazů: První republika, Pražské povstání, Pražské jaro 1968, Sametová revoluce a slavnostní závěr zakončený českou hymnou.

K vidění bylo několik druhů netradičních speciálních efektů pyrotechnicky i jinak vizuálně zajímavých, které zakomponovali do jednotlivých obrazů. Na obloze se také objevily tak zvané  římské svíce, dva ohnivé hřiby či  něžné květy pivoněk a také efekty v barvách české trikolóry. Období po roce 1989 ilustroval  na obloze obrys rachejtlemi vykresleného srdce.   Hudební doprovod, který byl nejlépe slyšet u Čechova mostu,  pak podkreslil atmosféru zobrazovaných událostí. Zazněly  oslavné i dramatické úryvky filmové hudby i klasika jako Óda na radost či jazzový Bugatti Step, písnička zazpívaná Petrou Janů a  na závěr tóny české státní hymny.

Počet pyrotechnických prostředků byl organizatory vyčílený  cca 2 100. Největší použitý kalibr o rozměru 300 mm měla sférická (kulová) puma speciálně vyrobená pro pražský novoroční ohňostroj v Itálii.

Pro střelbu speciálních pyrotechnických efektů posloužily i tři 18 metrová vysokozdvižná zařízení a lanová 18 metrová konstrukce s bengálskými ohni.

Ohňostroj  trvat 660 vteřin (11 minut) od odpalu prvního efektu v hudebním doprovodu do rozbuchu posledního efektu.

Součástí show bylo i speciální nasvícení metronomu.

Magistrát hl.m. Prahy uvedl, že cena ohňostroje je 999 999,- Kč (bez DPH).

Když ohňostroj skončil, tak  diváci alespoň ti, co sledovali  světelné efekty z Čechova mostu, většinou zatleskali  a předtím při hymně smekli nebo dokonce i hymnu zpívali.

(ps, Prvnizpravy.cz, foto: Petr Skála)