Svátek má: Čeněk

Politika

Velikost textu:

Zbořil: Když Mariánský sloup, tak symetricky i popraviště

Zbořil: Když Mariánský sloup, tak symetricky i popraviště

<< VIDEO >> Když chce někdo vracet Mariánský sloup na Staroměstské náměstí a chápe to jako symbol, tak proč ne, ale musí tam být i ten druhý symbol a to je to popraviště, na kterém bylo zlikvidováno brutálním způsobem direktorium českých stavů.

Zdeněk Zbořil v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz
16. září 2017 - 03:20

Jaké události přinesl tento týden? A co vy na to pane Zbořile?

Příznivci Mariánského sloupu prohráli, na Staroměstském náměstí nebude stát replika Mariánského sloupu, pražští radní byli proti. Ale pomníky a sochy nejsou jenom naším problémem, v Polsku bourají i pomníky postavené na počest rudoarmějcům, i když podle mezinárodních dohod by vojenské hřbitovy a pomníky měly zůstat zachovány.
"Koho by napadlo ještě před krizovými událostmi na Ukrajině, že dojde k návratu takového středověkého  obrazoborectví a budou se bourat pomníky , tím se chce naznačit, že žijeme v jiné éře a to jsme si tady zažili několikrát, nejdříve jsme postavili pomník, pak ho zbourali a tak dále, husiti když přišli do Prahy tak likvidovali obrazy z kostelů a tuto modloslužebnost potírali a to se vrací, když chce někdo vracet Mariánský sloup na Staroměstské náměstí a chápe to jako symbol , tak proč ne, ale musí tam být i ten druhý symbol a to je to popraviště, na kterém bylo zlikvidováno brutálním způsobem direktorium českých stavů," říká v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz Zdeněk Zbořil.

Byli jsme svědky bleskové návštěvy německého prezidenta Frank-Waltera Steinmeiera na Pražském hradě, oficiální zpráva o výsledku jednání zněla, že prezidenti se neshodli na kvótách, dále mluvili o migrantech, zkrátka o takových věcech, na které by stačila esemeska...
Informační mlha je občas příkladná, není vhodnějšího případu než návštěva německého prezidenta, který přijede na bleskovou návštěvu do Prahy a to neslané, nemastné komuniké nám říká, že se tady odehrálo to, co vlastně si mohli ti dva prezidenti poslat esemeskou, protože ani jeden z nich nemá tu sílu, aby migrantům cestu otevřel nebo uzavřel," komentuje v rozhovoru Zdeněk Zbořil.

Podrobnější analýzu si můžete poslechnout v následujícím rozhovoru Zdeňka Zbořila pro Prvnizpravy.cz.(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)