Svátek má: Patricie

Politika

Velikost textu:

Zbořil: Už je po pohřbech a česká politická scéna opět vře

Zbořil: Už je po pohřbech a česká politická scéna opět vře

<< VIDEO >> České politické bojové pole opět vře, už se vytrácí folklór kolem pohřbu Karla Gotta a Vlasty Chramostové a vrátilo se prezidentské téma, říká v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz Zdeněk Zbořil.

Zdeněk Zbořil v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz
19. října 2019 - 03:20

Tento týden pokračuje jednání o brexitu, stává se z toho fraška, Boris Johnson se směje, evropští lídři  jezdí neustále na jednání do Bruselu a výsledek?

Turecko zaútočilo na sever Sýrie, kde chce údajně vytvořit bezpečnou zónu pro syrské uprchlíky, ale pásmo má být hluboké 32km, proč ne 30 nebo 28, nejde také o ropu?

A prezident Zeman šel nabrat sílu do Střešovické nemocnice před předáváním vyznamenání n Pražském hradě 28.října.

A co vy na to pane Zbořile?

„To je něco co ještě v politice nebylo, naprosto banální věc , média z toho udělala celosvětový problém, ačkoliv se jedná jenom  o rozpadající se Evropu a hroutící se koncepci Evropské unie a navíc se to dělá diletantsky. Při poslední schůzce evropských lídrů a špiček Evropské unie došlo až k nenormálnímu  brežněvovskému potvrzování přátelství, dvojitý Brežněv je normální, ale Jean-Claude Juncker nasadil trojitého Brežněva, a bylo to až nechutné,“  charakterizoval poslední jednání Evropské unie  v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz Zdeněk Zbořil.

Proč je  hranice bezpečnostního pásma v Sýrii 32 kilometrů hluboko, proč ne 35 nebo 28….

„V době, kdy koloniální evropští úředníci namalovali hranice, respektive přímky po rozpadu Osmanské říše, ještě tato oblast nepáchla naftou, dneska už ten problém zapáchá naftou , je to i zřejmě jeden z důvodů proč hranice bezpečné zóny mají být 32 kilometrů hluboko na syrském území a ne 35 nebo 28. Ale nadnárodní společnosti British Petroleum , Oil Company a podobné potřebují ropná ložiska a natáhnout odsud potrubí a nedělejme si iluze, že za ruskými politickými zájmy je něco jiného,“ upozornil Zdeněk Zbořil.

Už se hlásí zájemci o prezidentský post …

„České politické bojové pole opět vře, už se vytrácí folklór kolem pohřbu Karla Gotta a Vlasty Chramostové a vrátilo se prezidentské téma, kdo nastoupí po Miloši Zemanovi, obzvláště přiživeném současnou prohlídkou hlavy státu ve Střešovické nemocnici. Do boje o prezidentský post možná i podle vzoru Zuzany Čaputové nastoupí i nějaké dámy. Ale ta řevnivost, která se projevuje a měla za cíl odstranění prezidenta nebo premiéra nebo ministryni spravedlnosti , tak se bude orientovat na nové téma, a to téma může vést k velkému rozdělení společnosti , ještě většímu než jsme si mohli před rokem představit,“ dodává Zdeněk Zbořil.

Podrobnější analýzu si můžete poslechnout v následujícím rozhovoru Zdeňka Zbořila pro Prvnizpravy.cz.


(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)