Svátek má: Xenie

Politika

Velikost textu:

Zbořil: Visegrádská čtyřka spolu s Rakouskem někomu hodně vadí

Zbořil: Visegrádská čtyřka spolu s Rakouskem někomu hodně vadí

<< VIDEO >> Právě podněty z Visegrádské čtyřky mohou ohrozit monopol moci, který představuje uvnitř Evropské unie politika nebo politici francouzští a němečtí, říká Zdeněk Zbořil v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz.

Zdeněk Zbořil v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz
9. října 2021 - 03:20

Tento týden se objevily „aféry“ kde jedním z těch, na kterého bylo zacíleno je nejen Andrej Babiš. Jiným významným středoevropským politikem je rakouský kancléř Sebastian Kurz, který byl podobně nedůvěryhodně obviněn z úplatkářství, ovlivňování novinářů a volebních průzkumů.

Co nám k tomu můžete říct pane Zbořile?

„Jednak to podezření, že se dopouštěli nějakých trestných činů nebo úplatkářství nebo nějakého nečestného nakládání s penězi se týká nejenom Andreje Babiše na území České republiky, ale  zhruba 160 firem a asi 200 jednotlivců,  ale také bývalého britského premiéra Tony Blaira, ukrajinského prezidenta Zelenského (to může být také nepřímo útok na syna amerického prezidenta Joe Bidena) a také jde o politiky, kteří jsou velmi oblíbení a mají silnou podporu voličů v Maďarsku.

Případ Sebastiana Kurze v Rakousku je vlastně už druhý. Jednou to bylo na základě smyšleného zpravodajsky nedbale připraveného komplotu, ten druhý případ z poslední doby vypadá podobně vymyšlený. Alespoň Sebastian Kurz toto  obviňování popírá naprosto jednoznačně. Nikoho neuplácel, aby o něm hezky psal a aby někdo falšoval průzkumy veřejného mínění v jeho prospěch.

Ukazuje se také na to, že udavači, kteří jsou ve službách nějaké nevolené politické elity, se zase prořekli a upozornili na to, že průzkumy veřejného mínění jsou opravdu zneužívány k politickému nátlaku a přiznávají, že jsou agentury nějakým způsobem morálně nebo materiálně uplácené,“ uvedl Zdeněk Zbořil v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz.

Může to být útok na politiky z naší, střední Evropy…

„To co nás zajímá nebo co by nás mohlo zajímat je, že se to týká politiků, kteří jsou aktivní při vytváření středoevropského politického uskupení uvnitř Evropské unie a že to není jenom Visegrádská čtyřka, ale že setkání Andreje Babiše s Viktorem Orbánem a příjezd Sebastiana Kurze na místa, kde se s nimi mohl sejít,  má nějakou širší souvislost. Myslím si, že pozice Viktora Orbána nebo Maďarska v tomto seskupení, které napodobuje starodávnou Podunajskou federaci nebo Dunajskou federaci, ale také připomíná hranice Rakousko-Uherské říše, že toto setkání není náhodné a že se o něm neuvažuje jako o novém mocenském nebo politickém seskupení ve střední Evropě ale, že ať už si to někdo myslí, že už nebo se dokonce skupina evropských politiků obává, kteří dosud diktují svou vůli celé EU, opravdu by mohlo vzniknout ne soustátí, ale spolupráce několika zemí, které počtem obyvatel uvnitř a vně hranic EU převyšují počet obyvatel Německé spolkové republiky,  nebo Francie anebo třeba Itálie (když budeme porovnávat z hlediska geografické aritmetiky – nezapomínejme na Polskou republiku a její  nejaktuálnější významné odmítnutí nadřazenosti unijního práva nad právem národním), společnou historii, společnou náboženskou orientaci, a také mají nejen politickou ideologii a národohospodářské zkušenosti. Tedy všechno, co tak hněvivě odmítal J.V.Stalin, když se jednalo o vznik bulharsko-jugoslávské, nebo česko-polské unie a  neváhal proti  této miniintegraci používat politiku síly a v dnešní terminologii téměř teroristické prostředky.

Nemyslím si, že to je reformovaná idea monarchistického uspořádání rakousko-uherského soustátí, ale když se podíváme na mapu této oblasti, tak nezapomínejme na to, že stále ještě žije více Maďarů za hranicemi než uvnitř Maďarska, jak sami rádi Maďaři připomínají.  I když to není  zcela přesné, je to entita, populace nebo sdílená identita, které spojuje víra v Boha, úcta k národu a rodné zemi, které dnes tak tak straší komisaře a komisařky, nebo jejich podplácený služební personál. Tato víra a ideologie byly narušené uspořádáním Versailleské konference a Rakousko-Uherská monarchie je nejenom jedním z poražených států v první světové válce, ale jedním ze států které byly záměrně rozbité na menší celky, aby neohrožovaly zájmy jiných zemích na západě Evropy. A když si k tomu připočítáme, že neznáme do podrobností politiku Spojených států, tak jak ji prezentuje Joe Biden, když neznáme komentáře k těchto událostí z Ruské federace, tak se můžeme domnívat, že o budoucnosti této oblasti se uvažuje na vyšší úrovni než je jenom během rozhovorů a formálních projevů vylhané loajality. Nejsou to jenom rozhovory uvnitř Visegrádské čtyřky, ale je to něco, co uvádí do současné agendy Evropské unie podněty,  které si mnozí ještě před několika lety neuměli představit, protože mohou ohrozit monopol moci, který představuje uvnitř Evropské unie třeba politika nebo diumvirové francouzští a němečtí,“ upozorňuje Zdeněk Zbořil.

Podrobnější analýzu si můžete poslechnout v následujícím rozhovoru Zdeňka Zbořila pro Prvnizpravy.cz.(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)