Svátek má: Lukáš

Politika

Velikost textu:

Zeman: Dokud budu prezidentem, žádné předčasné volby nebudou

Zeman: Dokud budu prezidentem, žádné předčasné volby nebudou

"Dokud budu prezidentem, žádné předčasné volby nebudou, třebaže mi to ústava v případě třetího pokusu, neúspěšného třetího pokusu, umožňuje," prohlásil český prezident Miloš Zeman na závěr návštěvy Olomouckého kraje.

Miloš Zeman při oznámení předání podpisových archů za jeho znovuzvolení
12. listopadu 2017 - 08:17

"A poslední a možná nejdůležitější téma se týká předčasných voleb. Jak víte, několikrát jsem se veřejně, například na televizi Barrandov, vyjádřil proti konání předčasných voleb. A prohlásil jsem, že dokud budu prezidentem, žádné předčasné volby nebudou, třebaže mi to ústava v případě třetího pokusu, neúspěšného třetího pokusu, umožňuje. Vím, že kolem toho existují spory. Nicméně já bych předčasné volby s tak krátkým intervalem od řádných voleb považoval za projev urážky voličů a za projev neschopnosti politiků se dohodnout. A jak víte, snažím se, aby se politici mezi sebou dohodli, a pevně doufám, že se to podaří ve spolupráci s designovaným premiérem české vlády," řekl Miloš Zeman na závěrečném setkání s médii po návštěvě Olomouckého kraje.


"A tak mě napadlo, že během svých krajských návštěv, zbývá mi ještě Jihomoravský kraj, ale tady jsem začal, udělám takové malé referendum, že se zeptám občanů při jednotlivých setkáních, zda jsou nebo nejsou pro předčasné volby. Mohu vám sdělit, díky velké účasti občanů, v Mohelnici bylo sedm set, v Lipníku tisíc, v Zábřehu třináct set a tady ve Vápenné tři sta padesát, tak to máme tři tisíce tři sta padesát občanů. Mimochodem, průzkumy veřejného mínění se dělají na vzorku tisíce osob. A mohu vám sdělit, a to jsem zapomněl, pane hejtmane, na krajské zastupitelstvo, které skončilo obdobným výsledkem, že asi tak devadesát devět procent se v tomto mini referendum vyjádřilo proti předčasným volbám, což mě samozřejmě posílilo v mém odhodlání předčasným volbám zabránit," uzavřel své vystoupení český prezident.


(ps, hrad.cz,  Prvnizpravy.cz, foto: ps)