Svátek má: Ester

Regiony

Velikost textu:

Akademické půlhodinky startují desátý cyklus

Akademické půlhodinky startují desátý cyklus

V celkem osmi přednáškách představí odborníci z obou institucí pestrou směs zajímavých témat z nejrůznějších vědních oborů.

Ilustrační foto
11. března 2018 - 07:30

Historie roku 1918, rozmístění ryb v přehradách, archeologické nálezy v trase dálnice D3 na Českobudějovicku, šakal jako nový obyvatel české krajiny či nebezpečné viry a bakterie, to jsou témata, která přinese nový, v pořadí již desátý přednáškový cyklus Akademické půlhodinky. Ten společně již pátým rokem připravují Biologické centrum Akademie věd ČR a Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích.

V celkem osmi přednáškách představí odborníci z obou institucí pestrou směs zajímavých témat z nejrůznějších vědních oborů. Jarní cyklus začíná 13. 3. 2018 a přednášky se budou konat opět každé úterý v 16 hodin. Dosavadní největší změnou v historii Akademických půlhodinek je změna místa konání přednášek. Cyklus se ze studentského kostela stěhuje do Jihočeského muzea, kde chce rozšířit okruh svých stálých příznivců o nové zájemce. Vstup zůstává zdarma.


První přednáška zavede posluchače do roku 1967, kdy papež Pavel VI. ve své sociální encyklice zachytil nebezpečné trendy ve společnosti a předpověděl celosvětově nebezpečný vývoj, který přinesl mnohé problémy, s nimiž se dnes potýkáme v oblasti hospodářství, finančnictví, ekologie, rodiny, v oblasti sociální, v otázce migrace, aj. Docent Jindřich Šrajer z Teologické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích na přednášce rovněž připomene návrhy k řešení těchto kritických výzev, které papež ve své encyklice nastínil.

Akademické půlhodinky se poprvé představily na podzim 2013 a od té doby si už našly věrné posluchače z řad široké veřejnosti, a to jak středoškolských a vysokoškolských studentů, tak i aktivních seniorů a lidí středního věku.  Odborníci přibližují svá témata tak, aby jim porozuměl každý laik. Jak sám název napovídá, přednášky trvají přibližně 30 minut, po skončení následuje krátká diskuse.

Anotace přednášek a informace o přednášejících najdete na stránkách Biologického centra i Jihočeské univerzity. Jihoceskenovinky.cz informovala Mgr. Daniela Procházková, referentka publicity, Biologické centrum AV ČR.

(jv,jihoceskenovinky.cz foto:arch.bcavcr)