Svátek má: Zdeněk

Regiony

Velikost textu:

Armáda si procvičí ochranu Temelína proti teroristickému útoku

Armáda si procvičí ochranu Temelína proti teroristickému útoku

Vojáci začnou svou techniku k jihočeské jaderné elektrárně přesouvat v neděli ráno.

Vojáci si vyzkouší i zásah proti letadlu
6.duben 2017 - 07:30

Jako první dorazí 25. protiletadlový raketový pluk ze Strakonic. K elektrárně přiveze například zařízení pro odpalování raket, radar pro vyhledávání a zaměřování vzdušných cílů či komunikační systémy pro velení a řízení palby.

„Naším hlavním úkolem je chránit vzdušný prostor. V okamžiku, kdy je aktivován Národní posilový systém protivzdušné obrany České republiky, se naši vojáci přesouvají přímo k elektrárně. V nadcházejících dnech si zde procvičíme zaujetí postavení, odvrácení útoku ze vzduchu i komunikaci s ostatními složkami,“ uvedla Jana Samcová, tisková mluvčí 25. protiletadlového pluku Strakonice.

Ještě během dopoledne doplní strakonický protiletadlový pluk pěší rota aktivních záloh, která se přesune ze cvičení v Boleticích. Její vojáci by zajišťovali komunikace a okolí elektrárny.

„Povolali jsme osmdesát vojáků z aktivní zálohy a zřídíme dvě kontrolní stanoviště. Jedno bude u infocentra elektrárny, druhé pak u čerpací stanice Hněvkovice,“ poznamenal Josef Štěpánek, mluvčí Krajského vojenského velitelství České Budějovice.

Cvičit bude i policie, která má speciální jednotku trvale přítomnu u elektrárny. „Přesuny techniky se nás nebudou týkat. Do cvičení se velmi aktivně zapojí naše temelínská speciální jednotka, kterou doplní pyrotechnici a také policisté z obvodního oddělení,“ konstatoval k zapojení policie její mluvčí Jiří Matzner.


Do cvičení, které se uskuteční mimo areál temelínské elektrárny, se zapojí i ČEZ. „Máme vlastní systém fyzické ochrany, který zahrnuje technické a organizační bariéry včetně desítek pracovníků bezpečnostní agentury. Teroristická hrozba může vyústit v přijetí dodatečných bezpečnostních opatření a v takovém případě by bylo naším úkolem poskytnout armádě především logistickou podporu,“ doplnil temelínský mluvčí Marek Sviták.

Okolních obyvatel se cvičení nedotkne. Maximálně zaznamenají průjezd vojenské techniky a kontrolní stanoviště u infocentra elektrárny a čerpací stanice Hněvkovice. Ta budou zřízena na účelových komunikacích a na běžný silniční provoz nebudou mít žádný vliv. V pondělí a úterý se uskuteční několik průletů vojenských letadel v blízkosti elektrárny.

Jihoceskenovinky.cz informoval Ing. Marek Sviták, tiskový mluvčí JE Temelín Skupiny ČEZ

(jv,jihoceskenovinky.cz foto:arch.ete)