Svátek má: Vítězslav

Regiony

Velikost textu:

Bad Leonfelden by mohl být novým partnerským městem Pisku

Bad Leonfelden by mohl být novým partnerským městem Pisku

Písek navštívila koncem srpna skupina zaměstnanců úřadu z hornorakouského města Bad Leonfelden. Příjezd této první delegace je možnou předzvěstí budoucího partnerství.

Písek
10. září 2018 - 07:30

„Lázeňské městečko Bad Leonfelden projevilo zájem o partnerství s některým z měst na jihu Čech. Z pěti vhodných kandidátů si rakouští sousedé vybrali právě Písek. Když potom měli možnost prohlédnout si město osobně, byli nadšeni,“ říká Edita Kučerová z odboru školství a kultury. „Písek má sice již řadu zahraničních partnerských vztahů navázánu, nicméně z praktických důvodů, jako je dobrá dostupnost, rozvoj sousedských vztahů či možnost čerpání společných dotací, by spolupráce s obcí v Horním Rakousku byla vítána.“

Město Písek získalo dotaci na zeleň

Alfred Hartl, dlouholetý starosta Bad Leonfeldenu, v rozhovoru se starostkou Evou Vanžurovou zdůraznil, že nový partnerský vztah by byl dobrým a symbolickým znamením pro příští rok, kdy si připomeneme 30. výročí pádu železné opony. Rakouští hosté navštívili píseckou radnici, prohlédli si historické centrum města a prošli se také Píseckými horami.

Lázeňské městečko Bad Leonfelden leží v malebné krajině Horního Rakouska v oblasti Mühlviertel na jižním úpatí šumavské hory Sternstein zhruba 25 kilometrů severně od Lince.

„Živé partnerství měst spočívající v aktivní spolupráci a výměně zkušeností považuji za velmi důležité a inspirativní. V době po pádu železné opony partnerská spolupráce mezi evropskými městy přispěla k integraci postkomunistických zemí do demokratické Evropy,“ říká starostka Eva Vanžurová. „Dnes je vedle tradičních kulturních výměn stále více žádoucí i vytváření nových ekonomických vazeb. Hlavní význam partnerství mezi městy však spatřuji ve vzájemném poznávání se, které nás učí větší toleranci a umožňuje nám vidět naše všední starosti optikou lidí z jiných zemí.“

Město Písek udržuje partnerské vztahy s městy/regiony Caerphilly (Velká Británie), Wetzlar a Deggendorf (Německo), Lemvig (Dánsko), Smiltene (Lotyšsko) a Veľký Krtíš (Slovensko).

Jihoceskenovinky.cz informovala Mgr. Irena Malotová  tisková mluvčí MÚ Písek.

 (jv,jihoceskenovinky.cz foto:arch.)