Svátek má: Libuše|Amálie

Regiony

Velikost textu:

Bodová karta na parkování (nejen) pro Krumlováky

Bodová karta na parkování (nejen) pro Krumlováky

Řadu let existuje v Českém Krumlově možnost parkovat mimo špičku na parkovištích u centra města za mimořádně výhodou cenu.

Český Krumlov
25. listopadu 2019 - 07:30

Krumlováci i přespolní si mohou zakoupit tzv. bodovou kartu, se kterou zaplatí za parkování od 14.30 do 10.00 hodin pouhé 2 Kč na hodinu. Držitelé karty mohou nově bodovou kartu uplatnit také na novém parkovišti P5 u autobusového nádraží, které je blízko u nemocnice. Tady platí výhodný tarif dokonce do 12.00 hodin.

Pro parkování v centru Českého Krumlova je především pro místní obyvatele nejvýhodnější variantou bodová parkovací karta, karta slouží pro zvýhodněné parkování mimo špičku, tarif od 14.30 do 10.00 hodin je velmi příznivý, pouhé 2 Kč za hodinu (ve špičce 40 Kč/h). Při účasti na kulturní akci v centru města, na které návštěvníci zpravidla stráví tři hodiny, tak vyjde parkovné na 6 korun.

Bodová karta platí pro parkoviště se závorovým systémem P1 (Jelení zahrada), P2 (Pod Poštou), P3 (Městský park) a P5 (Autobusové nádraží). Bodovou kartu je možné zakoupit v Infocentru na náměstí Svornosti za 300 Kč s nabitým kreditem na parkování v hodnotě 200 Kč. Další dobíjení kreditu se provádí přímo na parkovišti v automatické pokladně.

Parkování prvních 40 minut je na všech parkovištích zdarma, tj. neodečítá se žádný kredit. 40 minut zdarma platí nejen pro držitele karet, ale i při běžném parkování, pokud řidič opustí parkoviště do 40 minut od vjezdu.

Parkování nově také na autobusovém nádraží P5. Nové parkoviště u autobusového nádraží je v současné době nejvýhodnějším způsobem parkování, hodina vyjde na 20 Kč.

„S bodovou parkovací kartou zde mohou uživatelé parkovat za 2 Kč mimo špičku od 14.30 až do 12.00 hodin. Zvýhodněné parkování do dvanácti hodin využijí především návštěvníci nemocnice,“ uvádí Petr Troják, ředitel Českokrumlovského rozvojového fondu.


U autobusového nádraží mohou obyvatelé, kteří dojíždějí zejména za prací do Českých Budějovic a dalších obcí, využít systém odstavného parkování P+R (park and ride, tj. zaparkuj a jeď) za 400 Kč za měsíc. Své auto zaparkují na označeném parkovišti a dále pokračují veřejnou dopravou.

Český Krumlov lední medvědy a bublináře v centru také nechce

Na parkovištích P2 a P3 jsou vyhrazená místa také pro zaměstnance pracující v centru města. Poprvé po deseti letech od zavedení zaměstnaneckých parkovacích karet byl upraven ceník (místo původních 160 Kč nyní 300 Kč/měsíc, červenec a srpen 1000 Kč/ měsíc – dříve 900 Kč/měsíc). V přepočtu tedy zaměstnanec parkuje mimo dva letní měsíce za 14,3 Kč/den.

„Aktuálně také pracujeme na vytvoření nových ploch pro výhodnější parkování zaměstnanců ve větší docházkové vzdálenosti od centra města,“ dodává Petr Troják.

Na P1, P2 a P3 parkují obyvatelé s trvalým pobytem za 1000 Kč na rok, senioři nad 65 let jen za 500 Kč/rok.

Jihoceskenovinky.cz informovala Mgr. Petra Nestávalová, tisková mluvčí, město Český Krumlov.

(jv,Jihoceskenovinky.cz foto:arch)