Svátek má: Ondřej

Regiony

Velikost textu:

Cena elektromobilu pro Městskou policii v Táboře se vrátí za 3 roky

Cena elektromobilu pro Městskou policii v Táboře se vrátí za 3 roky

Velitel Městské policie (MěPo) v Táboře Petr Svoboda a strážník Miroslav Ryba převzali první červencový den klíčky od elektromobilu KIA e-Niro se speciální policejní výbavou od společnosti AUTO FUTURE, autorizovaného dealera společnosti KIA MOTORS CZECH.

Predani modelu KIA e-Niro MP
6. července 2020 - 07:30

„Máme obrovskou radost, před lety bychom nevěřili, že se to povede. Jsem rád, že se nám podařilo vedení města přesvědčit o nákupu,“ řekl Miroslav Ryba, který je velkým propagátorem elektromobility.

Předání se zúčastnil i místostarosta Tábora Václav Klecanda.  „V Táboře podporujeme rozvoj elektromobility dlouhodobě a sami přitom chceme jít příkladem. V horizontu pěti let proto počítáme s obnovou celého vozového parku města na čistě nebo alespoň částečně elektrifikovaný. Pro účely nabíjení městských elektromobilů jsme na Žižkově náměstí instalovali dva vlastní Wallboxy a díky tomu nic nebrání dalšímu rozvoji elektromobility ve městě,“ říká Václav Klecanda s tím, že Tábor už využívá jeden elektromobil první generace s dojezdem kolem 200 kilometrů.

Model Kia e-Niro je prvním elektromobilem druhé generace ve službách města Tábor. „Jsme hrdí na to, že jsme zase o další krůček pomohli elektrifikovat jižní Čechy. Elektromobily se kromě ekologického provozu pyšní i okamžitým zrychlením, což členové policejního sboru městské policie v ostré akci jistě ocení,“ říká Kateřina Kalinová, marketingová ředitelka AUTO FUTURE s.r.o.

Vůz stál 1,25 milionu Kč vč. speciálního vybavení, 250 tis. Kč pokryla státní dotace z Operačního programu MŽP. Pořizovací náklady jsou sice vysoké, ale návratnost investice je tři roky.  V městských podmínkách, do kterých se vůz výborně hodí, umožňuje dojezd v kombinovaném režimu až 455 km.

Pod kapotou má elektromotor o výkonu 150 kW s krouticím momentem 395 Nm (newtonmetr), který je k dispozici už od nulových otáček. Z nuly na sto kilometrů se rozjede za 7,8 sekundy. Nabízí prostor až pro pět osob a zavazadelník o objemu 451 litrů, který dovoluje přepravu rozsáhlého policejního vybavení.

Přestavba modelu e-Niro na plnohodnotný policejní vůz si vyžádala montáž majáků, vysílačky, GPS, hasicího přístroje, střešních nosičů, zesílených potahů sedadel v oblasti beder, ochranné mříže oddělující prostor mezi zadními sedačkami a zavazadelníkem a i reflexního polepu MěPo. Celková cena jednotlivých dílů a jejich montáže se vyšplhala až na hranici 150 tisíc korun. K bezpečnosti patří i tlačítko VESS, což je generátor virtuálního zvuku motoru při nízkých rychlostech.

Tábor připravuje novou aranž chorálu Ktož jsú boží bojovníci

Vůz bude v provozu 24 hodin a podle sdělení velitele Petra Svobody vyjel do terénu už 2. července. Jak doplnil Miroslav Ryba, elektromobil bude náhradou za zásahové vozidlo, které obsluhuje tísňovou linku. MěPo vyřadí z vozového parku Škodu Octavia diesel.

Jihočeskénovinky.cz informoval Mgr. Luboš Dvořák, mluvčí MěÚ Tábor.

(jv,jihoceskenovinky.cz,foto:arch,měú)