Svátek má: Bedřich

Regiony

Velikost textu:

Cena tepla se v Písku příští rok zvýší o tři procenta

Cena tepla se v Písku příští rok zvýší o tři procenta

Po zvýšení ceny tepla bude Písek uprostřed cenového rozpětí ve srovnání s cenami ostatních jihočeských měst.

Ilustrační foto
28. listopadu 2020 - 07:30

Cena tepla vzroste v Písku od 1. ledna 2021 o tři procenta. Spotřebitelé připojení na sekundární část rozvodů tepla a elektrokotelnu provozované Teplárnou Písek, a. s., nově zaplatí 617,40 Kč za GJ bez DPH (2 222,64 Kč/kWh) za teplo a cena ohřev vody bude 615,40 Kč za GJ bez DPH (2 2215,44 Kč/kWh). Zvýšení cen schválila v pondělí 23. listopadu rada města.

„Pokud by byla cena tepla zvýšena o méně než 3 %, společnost by hospodařila se záporným hospodářským výsledkem, a to by znamenalo ohrožení dokončení nezbytných investic pro udržení provozu teplárny v souladu s legislativou v následujících letech. Teplárna Písek, a. s., by musela žádat o provozní úvěr, což by vedlo k dalšímu růstu finančních nákladů,“ řekla ředitelka Teplárny Písek Andrea Žáková.

Při zvýšení ceny tepelné energie o 3 % se konečná cena pro odběratele zvýší o 18 Kč za GJ. „Cena za dodané teplo je cenou komplexní, to znamená, že obsahuje veškeré skutečné náklady na jeho výrobu. Obsahuje mj. náklady na údržbu a provoz zařízení a ostatní přímé náklady, náklady na zákonem stanovené revize a kontroly, odpisy, ze kterých se tvoří finanční prostředky na nákup nového zařízení po jeho dožití, nonstop servisní služby,“ uvedla Andrea Žáková.

Po zvýšení ceny tepla bude Písek uprostřed cenového rozpětí ve srovnání s cenami ostatních jihočeských měst.Teplárna Písek, a. s., se snaží dlouhodobě udržet cenu tepla na přijatelné úrovni a absorbovat nárůst nákladů v maximální možné míře. Teplárna eliminuje vnější tlaky na zvýšení ceny tepla vnitřními úsporami, vyšší efektivitou výroby a snižováním ztrát provozu distribuční sítě, připojuje nové zákazníky.

Společnost prochází celkovou rozsáhlou rekonstrukcí a ekologizací. V roce 2021 bude pokračovat ve výměně neefektivních parních rozvodů za moderní horkovod, dokončí nový zdroj tepla, jímž bude kotel na biomasu, a počítá se zahájením dodávek „zeleného“ tepla z nově budovaného horkovodního přivaděče z bioplynové stanice v Dobešicích, čímž dojde ke snížení spotřeby hnědého uhlí o více než polovinu.

Jihoceskenovinky.cz informovala Petra Měšťanová, tisková mluvčí Městského úřadu Písek.

(jv,jihoceskenovinky.cz foto:arch)